Reklama

Moralny kryzys kapitalizmu

Moralny kryzys kapitalizmu

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Niemiecki socjaldemokrata Peer Steinbrück (bynajmniej nie lewak; ten polityk z "prawego skrzydła" SPD dowiódł w przeszłości swych kompetencji jako minister finansów) użył niedawno bon motu, który jest jednak czymś więcej.
P

Powiedział, że rozpuszczone rynki finansowe działają dziś wedle zasady, że "ich zyski są prywatyzowane, a straty socjalizowane". Czyli: rynki kierują zyski jak zawsze do prywatnych kieszeni, ale straty przerzucają na barki państw, szantażując je, że jeśli nie będą pompować na nie budżetowych miliardów, skutki będą fatalne. Steinbrück zadaje też pytanie: czy nie doszliśmy do momentu, gdy należy mówić już o moralnym kryzysie kapitalizmu?

Ciekawe pytanie. Kryzys w Europie opisuje się na różne sposoby. Mówi się, że to kryzys finansowo-gospodarczy, kryzys eurolandu i euro; że to kryzys polityki i przywództwa (tj. że gdyby rządzili mężowie stanu, byłoby inaczej; teza demagogiczna, choć chwytliwa). Powiada się też, że to kryzys zaufania: zaufanie, fundament życia publicznego i gospodarczego, zanika na linii politycy-obywatele i w relacjach między podmiotami...

3347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]