Reklama

Mnie poślij

Mnie poślij

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Wprowadzona, czy raczej przywrócona Kościołowi mszalna modlitwa powszechna czasami robi wrażenie pobożnego koncertu życzeń.
P

Pokornie prośmy Boga w naszych intencjach, tak mniej więcej zaczyna się wstęp do tej modlitwy. Tyle tylko, że ta pokora bywa mocno podejrzana. Czasami bowiem to nasze modlenie się wygląda na przypochlebianie się Bogu, żeby nie powiedzieć – podlizywanie. Innym razem pod prośbami skrywamy niewypowiedziane żądanie, czy też szantaż. Po cichu myślimy mniej więcej tak: Panie Boże, ja Ci ofiarowuję mszę, a Ty w zamian daj mi, to znaczy zrób tak, żeby wyszło na moje. I jeszcze ciszej dodajemy: a przynajmniej, Boże, nie przeszkadzaj. Modlitwa powszechna wygląda więc jak wyznaczanie Bogu roboty na najbliższy tydzień, czy też spychanie na Boga tego, czym sami powinniśmy się zająć. Dzieje się trochę tak, jakbyśmy chcieli namówić Pana Boga, by nas wyręczał i za nas pracował.
Bywa też, że namawiamy Boga, aby nas uchronił przed skutkami naszych niecnych poczynań. Przebimbało się semestr, na...

3407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]