Reklama

Milion arcydzieł

Milion arcydzieł

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Krzysztof Varga, pisarz: Nie ma już książek niezłych, ciekawych, obiecujących, wartych sporu: wszystko jest arcydziełem albo w ogóle nie istnieje. Tylko: ile może być arcydzieł?
il. Zygmunt Januszewski
A

ANDRZEJ FRANASZEK: Wydajesz nową książkę i naturalnie zależy Ci na tym, by miała dobre recenzje, sprzedawała się... Co – oprócz zaufania wydawnictwu – robisz w związku z tym? Jak siebie lansujesz?
KRZYSZTOF VARGA: Robię niewiele, bo uważam, że to nie leży w mojej gestii – czułbym lekki wstyd, gdybym miał sprzedawać swój „towar”, zachwalać go, czyli właśnie lansować samego siebie. Przyzwyczajony jestem do klasycznej formuły: pisarz pisze dzieło, wystawia je na osąd publiczny i „znika” z dyskursu o książce, pomijając oczywiście spotkania autorskie. Sytuację, gdy staje się komiwojażerem własnej książki, uważam za żenującą, co może jest postawą nieprzystającą do współczesności.
Inna sprawa, że powody, dla których ktoś, kto nie jest stałym czytelnikiem Vargi, kupi moją książkę, są dziś raczej inne niż jeszcze w latach 90. Nawet opublikowany w ,,...

14336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]