Reklama

Ładowanie...

Między „Cogito” a Rybnikiem

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to dobry moment, by zdać sobie sprawę, jak wielkie i niezauważalne zmiany dokonały się w Polsce w ostatnich latach.
D

Dzięki garstce chorych, ich rodzin i lekarzy zrzeszonych w akcji „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”, jedna z najbardziej skrywanych chorób przestała być tematem tabu. Sukces krakowskiego hotelu „Cogito”, w którym pracują osoby po kryzysach psychicznych, pokazał, że zdiagnozowana choroba psychiczna nie musi wykluczać ze społeczeństwa i oznaczać braku zatrudnienia. To nie wszystko: Polacy przestali bać się psychiatrów i psychologów, co całkiem niedawno wydawało się nie do pomyślenia.

Równocześnie jest to moment, w którym po raz kolejny trzeba przypomnieć, że system szpitalnictwa psychiatrycznego nadal zbudowany jest na złych podstawach. Funduje go tzw. osobodzień. Najważniejsze, by w salach były komplety albo przynajmniej stany zbliżone do pełnego obłożenia. Część szpitali to miejsca zapomniane, zniszczone i przeniknięte grozą. Brak pieniędzy i złe rozwiązania logistyczne skutkują...

1547

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]