Reklama

Między „Cogito” a Rybnikiem

Między „Cogito” a Rybnikiem

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to dobry moment, by zdać sobie sprawę, jak wielkie i niezauważalne zmiany dokonały się w Polsce w ostatnich latach.
D

Dzięki garstce chorych, ich rodzin i lekarzy zrzeszonych w akcji „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”, jedna z najbardziej skrywanych chorób przestała być tematem tabu. Sukces krakowskiego hotelu „Cogito”, w którym pracują osoby po kryzysach psychicznych, pokazał, że zdiagnozowana choroba psychiczna nie musi wykluczać ze społeczeństwa i oznaczać braku zatrudnienia. To nie wszystko: Polacy przestali bać się psychiatrów i psychologów, co całkiem niedawno wydawało się nie do pomyślenia.

Równocześnie jest to moment, w którym po raz kolejny trzeba przypomnieć, że system szpitalnictwa psychiatrycznego nadal zbudowany jest na złych podstawach. Funduje go tzw. osobodzień. Najważniejsze, by w salach były komplety albo przynajmniej stany zbliżone do pełnego obłożenia. Część szpitali to miejsca zapomniane, zniszczone i przeniknięte grozą. Brak pieniędzy i złe rozwiązania logistyczne skutkują...

1547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]