Reklama

Michael Jackson kontra grawitacja

Michael Jackson kontra grawitacja

28.05.2018
Czyta się kilka minut
Wszystkich, którzy zerwali ścięgno Achillesa usiłując naśladować go w tańcu, pragniemy uspokoić: to nie wasza wina.
BUNNY SINGH / JOURNAL OF NEUROSURGERY: SPINE
W

W teledysku do utworu „Smooth Criminal” (1987) artysta, utrzymując proste plecy, wychylał się do przodu o 45 stopni w stosunku do pionu. O tym, że pomagały mu specjalnie zaprojektowane buty, wiadomo od dawna. Ale dopiero teraz lekarze z Indii – w tekście opublikowanym na stronie „Journal of Neurosurgery: Spine” – przyznają, że ruch wymagał też „atletycznej siły” mięśni pleców i nóg (współcześni „Królowi popu” tancerze odchylali się od pionu o „zaledwie” 30 stopni). Autorzy piszą: „Wielu fanów Michaela Jacksona, również niżej podpisani, próbowało powtórzyć ruch i traciło równowagę, nabawiając się urazów”. Zapoczątkowana m.in. przez fanów piosenkarza popularność tańca akrobatycznego powoduje, jak przyznają, „nowe rodzaje urazów, które mogą stanowić wyzwanie dla neurochirurgów”. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]