Reklama

Metody naturalne – tylko dla orłów?

Metody naturalne – tylko dla orłów?

23.09.2008
Czyta się kilka minut
Gdy zasiadłem do klawiatury, by napisać niniejszy tekst, znalazłem w poczcie maila z linkiem do blogu Artura Sporniaka, który pisze o wrażeniach z lektury wrześniowego numeru poświęconego antykoncepcji. Zacząłem się zastanawiać: reagować czy nie reagować? Udawać, że nie czytałem, czy też wchodzić w debatę? Stwierdziłem, że w bezpośrednią dyskusję się nie włączę. Niech toczą ją autorzy tekstów. Napiszę jednak, jak powstał ten numer miesięcznika, skoro redaktor "Tygodnika" "z nutą zawodu" pod adresem naszej redakcji nazywa go "nerwowym odruchem samoobrony".
P

Punktem wyjścia do podjęcia tematu antykoncepcji były moje doświadczenia duszpasterskie: wysłuchiwałem małżonków, którzy mają już kilkoro dzieci i nie chcą kolejnego potomka, bo wiedzą, jak ciężko będzie go wyżywić i wychować. Dotychczasowy trud rodzicielstwa doprowadza ich do kresu sił fizycznych i możliwości finansowych. Gdy wskazywałem im metody naturalne, mówili o ich zawodności, o sytuacjach, gdy cykl płodności kobiety jest tak nieregularny, że liczba dni "bezpiecznych" kurczy się do zaledwie kilku w miesiącu.

Nieraz słuchałem o dramatach, których stawką było ludzkie życie. Towarzyszyłem, np. małżeństwu, które z przekonaniem stosowało metody naturalne w sytuacji, gdy zajście w ciążę było dla kobiety niewskazane. Potem długie miesiące cierpieli, patrząc na walkę o życie swojego dziecka, które urodziło się kilka miesięcy przed terminem. Zżymałem się wtedy...

2770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]