Reklama

Metafizyka zmartwychwstania

Metafizyka zmartwychwstania

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Wspomnienie ks. prof. Alfreda Marka Wierzbickiego
T

To było tydzień przed śmiercią arcybiskupa Życińskiego. Zaprosił mnie do siebie na obiad. Poprosił, bym pomyślał nad hasłem czwartego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który miał się odbyć za dwa lata. Te z dwóch ostatnich lat, które wymyśliłem, bardzo mu się podobały. Powiedział, że wyjeżdża na krótko i porozmawiamy o moich propozycjach po jego powrocie. Kiedy kończyliśmy już obiad, zapytał nagle: „Którą książkę wyróżniłbyś Nagrodą im. Księdza Józefa ­Tischnera?”. I pokazał mi listę nominowanych. Wskazałem na „Metafizykę śmierci” Ireneusza Ziemińskiego. Powiedział, że jej nie zna i poprosił od razu swojego sekretarza, ks. Tomasza Adamczyka, by mu ją przyniósł. „Przeczytam” – powiedział, wychodząc. Trzymał książkę w jednej ręce, drugą kiwnął mi na pożegnanie. „Przydałby się drugi tom. Może »Metafizyka Zmartwychwstania«?” – powiedziałem. „Tak, tylko kto ją napisze?” – odpowiedział. I wyszedł. To było nasze ostatnie spotkanie.
Wysłuchała Anna Goc
Ks. prof. ALFRED MAREK WIERZBICKI jest dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL; członkiem Komitetu Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]