Reklama

Mentalność na odwyku

Mentalność na odwyku

06.06.2004
Czyta się kilka minut
Jarosław Gowin w tekście Cywilizacja na odwyku (TP nr 18/04) postawił tezę, że książka Wiktora Osiatyńskiego Rehab traktuje o problemach, z jakimi boryka się - świadomie bądź nie - każdy człowiek, nie tylko alkoholik. Judeochrześcijaństwo tworzy bowiem wizję człowieka głęboko uzależnionego - nie tylko od grzechu czy słabości. Myśl ta przewija się przez całą Biblię.
O

Oczywiście w wielu przypadkach zależność ta - mówiąc inaczej: niewola - przyjmuje postać bardzo jaskrawą (alkoholizm, erotomania, narkotyki, pracoholizm, chorobliwe przywiązanie do rodziny, pieniędzy, rozrywki, religii czy lekarstw). W gruncie rzeczy jednak każdy tkwi w jakiejś niewoli, często o tym nie wiedząc. Myślę, że Osiatyński bez problemu zgodzi się z poszerzającą interpretacją Gowina: “opis wieloletnich zmagań z chorobą prowokuje czytelnika (także niepijącego) do postawienia szeregu podstawowych pytań na temat samego siebie, własnych stref mroku i współczesnej cywilizacji".

Szaty starego człowieka

Nie ulega wątpliwości, że owe “strefy mroku" kryją sprawy, których się lękamy i dlatego nie chcemy ich wydobyć na światło dzienne. Dlaczego boimy się ujawniać nasze złe uczynki, myśli, słabości? Zapewne dlatego, że mamy...

9178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]