Reklama

Melodia, czyli życie muzyki

Melodia, czyli życie muzyki

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Co zyskała muzyka komponowana w XX wieku? A co straciła? Im więcej o tym myślę, im bardziej się od tego stulecia oddalam, tym bardziej w tym "bilansie estetycznym straty zdają mi się przeważać nad zyskami.
C

Cóż więc się stało z muzyką w owym stuleciu, które z tak obiecującym rozmachem w sztukach wszelkich się zaczęło? Muzykę w jej czołowych prądach (ekspresjonizm Szkoły Wiedeńskiej, później neoklasycyzm, neowitalizm, neofolkloryzm) przeniknęło pragnienie "przewartościowania elementów": rytmu, melodii, harmonii, polifonii, kolorystyki, także metrum, tempa, głośności. A jeśli elementów, to w konsekwencji również formy i ekspresji. Z początkiem stulecia młodzi i nowatorsko nastrojeni kompozytorzy Szkoły Wiedeńskiej (którzy ówcześnie mieli za swego mistrza Gustawa Mahlera!) zapragnęli radykalnego odnowienia muzyki; czuli bowiem w niej i uświadamiali sobie narastający kryzys, wyczerpanie możliwości twórczych kształtowania i wyrażania. Muzyka winna się odnowić poprzez swoistą "ekspresjonistyczną" deformację jej klasycznych i romantycznych sposobów kształtowania i środków wyrazu (...

8988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]