Reklama

Marihuana,
 naprawdę dobra zmiana

Marihuana,
 naprawdę dobra zmiana

14.03.2016
Czyta się kilka minut
„Rząd zrefunduje medyczną marihuanę” – podała w zeszłym tygodniu „Rzeczpospolita”. A Ministerstwo Zdrowia potwierdziło: od 4 marca resort wydaje zgody na zwrot kosztów zakupu leków zawierających kannabinoidy.
Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
W

W Polsce jest dostępny tylko jeden taki lek – stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego – sativex. Pozostałe specyfiki, głównie te stosowane u dzieci cierpiących na padaczkę lekooporną, są sprowadzane w ramach tzw. importu celowego. Tyle że – przynajmniej do tej pory – procedura była skomplikowana i kosztowna. „Podanie optymalnej dawki oznaczałoby koszt kilkunastu tysięcy miesięcznie. W związku z tym syn przyjmuje jedną czwartą tej ilości” – mówiła kilka miesięcy temu w „Tygodniku” matka dziecka cierpiącego na padaczkę (czytaj na powszech.net/medyczna-marihuana).

A Dorota Gaudaniec, również matka chorego dziecka – znana z walki na rzecz legalizacji leczniczej marihuany – tuż po tym, jak w Sejmie w 2015 r. pojawiły się dwa projekty zmian w prawie (jeden, co było wówczas zaskoczeniem na prawicy, autorstwa Patryka Jakiego, dziś wiceministra sprawiedliwości), mówiła: „Mam w nosie, czy prawo ułatwiające życie mojemu dziecku uchwali prawa, czy lewa strona”.

Jednak to paradoks: po latach walki chorzy i ich rodzice wymogli zmiany na politykach prawicy, która dotąd bała się wszystkiego z marihuaną w nazwie jak ognia. Na razie to jeszcze nie legalizacja medycznej marihuany – raczej korekta urzędniczej praktyki w ramach obowiązującego prawa.

Ale i tak tym razem można mówić o naprawdę dobrej zmianie. ©℗
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przeciwnicy marihuany, w tym parlamentarzyści, którzy przegłosowali drakońskie kary za jej posiadanie, to często ludzie, którzy nieraz upijali się do nieprzytomności alkoholem, którzy wódkę traktują jak suplement diety. A marihuany nigdy nawet nie spróbowali. To oni są odpowiedzialni za żałosny absurd tragedii tysięcy młodych ludzi w Polsce. To ich sumienia te tragedie obciążają. Wstydźcie się, panie i panowie. Polacy mają bardzo wysokie aspiracje - jednak w rzeczywistości mentalnie pogrążeni są w mrokach średniowiecza.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]