Reklama

Mapa wartości

Mapa wartości

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Fakty przeczą tezie o związku między rozwojem gospodarczym a sekularyzacją i indywidualizacją wartości społecznych.
Mapa wartości
O

Opracowana przez Ronalda Ingleharta światowa mapa wartości powstała na podstawie badań z ubiegłej dekady. Jakie są jej dwa główne wymiary? Pierwszy (na naszym rysunku pionowy) jest związany z preferowaniem bądź bezpieczeństwa fizycznego i ekonomicznego, bądź swobody udziału w życiu publicznym i samorealizacji. W dolnej części znalazły się społeczeństwa biedniejsze, nastawione na przetrwanie, w górnej zaś - kraje najbardziej rozwinięte.

Wymiar drugi (na naszym rysunku poziomy) pokazuje - jak pisze Inglehart - "kontrast między społeczeństwami, w których religia odgrywa bardzo ważną rolę, a takimi, gdzie znajduje się ona na marginesie życia". Ze stosunkiem do Boga i religii powiązane są także stosunek do rodziny, narodu, władzy. Po lewej stronie znaleźć możemy grupy państw, których mieszkańcy nastawieni są na indywidualne dokonania (także kosztem zobowiązań...

9557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]