Reklama

Ładowanie...

"Manja kartkowa"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od początku, czyli od lat sześćdziesiątych XIX wieku. “Już w roku 1865 - pisze Małgorzata Baranowska - na Niemieckiej Konferencji Pocztowej generalny pocztmistrz Berlina Heinrich Stephan zaproponował wprowadzenie karty - Postblatt - bez koperty. Miała mieć wymiary 150 x 115 mm i na stronie adresowej wydrukowany już znaczek". Projekt nie został przyjęty; inaczej stało się cztery lata później z analogiczną propozycją profesora Uniwersytetu Wiedeńskiego i Akademii Wojskowej Emanuela Herrmanna. 1 października 1869 roku zarząd pocztowy Austro-Węgier wprowadził do obiegu otwartą kartę pocztową ze znaczkiem pocztowym koloru cytrynowego z cesarzem Franciszkiem Józefem.
N

Nieco później pojawiły się karty ilustrowane. Kto był ich pomysłodawcą - nie wiadomo, może zresztą pomysł miał wielu ojców. “Kiedy przyjdzie ich czas, pewne wynalazki pojawiają się nagle w różnych miejscach" - zauważa autorka; a pocztówka spełniała właśnie wymagania epoki. Nic więc dziwnego, że gdy dopuszczono ją w 1875 roku do międzynarodowego obiegu, runęła Niagara korespondencji i równocześnie szerzyć się zaczęła “manja kartkowa".

“Już w roku 1875 z 22 krajów należących do Światowego Związku Pocztowego wysłano 231 i pół miliona pocztówek... Kto żyw wysyłał i zbierał pocztówki. Kolekcjonerami byli królowa Wiktoria i papież Pius X, który osiągnął już liczbę 10 000, kiedy został papieżem i zbieranie przerwał". I choć filateliści (działający zresztą niewiele dłużej) “uważali sport kartkowy za nadzwyczaj niepoważny, coś jakby ktoś zbierał odcinane koniuszki...

6097

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]