Reklama

"Manja kartkowa"

"Manja kartkowa"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od początku, czyli od lat sześćdziesiątych XIX wieku. “Już w roku 1865 - pisze Małgorzata Baranowska - na Niemieckiej Konferencji Pocztowej generalny pocztmistrz Berlina Heinrich Stephan zaproponował wprowadzenie karty - Postblatt - bez koperty. Miała mieć wymiary 150 x 115 mm i na stronie adresowej wydrukowany już znaczek". Projekt nie został przyjęty; inaczej stało się cztery lata później z analogiczną propozycją profesora Uniwersytetu Wiedeńskiego i Akademii Wojskowej Emanuela Herrmanna. 1 października 1869 roku zarząd pocztowy Austro-Węgier wprowadził do obiegu otwartą kartę pocztową ze znaczkiem pocztowym koloru cytrynowego z cesarzem Franciszkiem Józefem.
N

Nieco później pojawiły się karty ilustrowane. Kto był ich pomysłodawcą - nie wiadomo, może zresztą pomysł miał wielu ojców. “Kiedy przyjdzie ich czas, pewne wynalazki pojawiają się nagle w różnych miejscach" - zauważa autorka; a pocztówka spełniała właśnie wymagania epoki. Nic więc dziwnego, że gdy dopuszczono ją w 1875 roku do międzynarodowego obiegu, runęła Niagara korespondencji i równocześnie szerzyć się zaczęła “manja kartkowa".

“Już w roku 1875 z 22 krajów należących do Światowego Związku Pocztowego wysłano 231 i pół miliona pocztówek... Kto żyw wysyłał i zbierał pocztówki. Kolekcjonerami byli królowa Wiktoria i papież Pius X, który osiągnął już liczbę 10 000, kiedy został papieżem i zbieranie przerwał". I choć filateliści (działający zresztą niewiele dłużej) “uważali sport kartkowy za nadzwyczaj niepoważny, coś jakby ktoś zbierał odcinane koniuszki...

6097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]