Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

"Manja kartkowa"

"Manja kartkowa"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od początku, czyli od lat sześćdziesiątych XIX wieku. “Już w roku 1865 - pisze Małgorzata Baranowska - na Niemieckiej Konferencji Pocztowej generalny pocztmistrz Berlina Heinrich Stephan zaproponował wprowadzenie karty - Postblatt - bez koperty. Miała mieć wymiary 150 x 115 mm i na stronie adresowej wydrukowany już znaczek". Projekt nie został przyjęty; inaczej stało się cztery lata później z analogiczną propozycją profesora Uniwersytetu Wiedeńskiego i Akademii Wojskowej Emanuela Herrmanna. 1 października 1869 roku zarząd pocztowy Austro-Węgier wprowadził do obiegu otwartą kartę pocztową ze znaczkiem pocztowym koloru cytrynowego z cesarzem Franciszkiem Józefem.
N

Nieco później pojawiły się karty ilustrowane. Kto był ich pomysłodawcą - nie wiadomo, może zresztą pomysł miał wielu ojców. “Kiedy przyjdzie ich czas, pewne wynalazki pojawiają się nagle w różnych miejscach" - zauważa autorka; a pocztówka spełniała właśnie wymagania epoki. Nic więc dziwnego, że gdy dopuszczono ją w 1875 roku do międzynarodowego obiegu, runęła Niagara korespondencji i równocześnie szerzyć się zaczęła “manja kartkowa".

“Już w roku 1875 z 22 krajów należących do Światowego Związku Pocztowego wysłano 231 i pół miliona pocztówek... Kto żyw wysyłał i zbierał pocztówki. Kolekcjonerami byli królowa Wiktoria i papież Pius X, który osiągnął już liczbę 10 000, kiedy został papieżem i zbieranie przerwał". I choć filateliści (działający zresztą niewiele dłużej) “uważali sport kartkowy za nadzwyczaj niepoważny, coś jakby ktoś zbierał odcinane koniuszki...

6097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]