Reklama

Mali szmuglerzy

Mali szmuglerzy

11.04.2013
Czyta się kilka minut
W ubiegłym roku w warszawskiej Kordegardzie po raz pierwszy pokazano pięć rysunków Rozenfelda (nie znamy jego imienia – patrz tekst „Usiłujemy zrozumieć”), powstałych w getcie pod koniec 1941 r.
Rys. W zbiorach ŻIH
P

Przetrwały Zagładę w Archiwum Ringelbluma i wraz z autorskimi komentarzami na rewersie kartonów stanowią rzadki dokument życia codziennego dzielnicy zamkniętej.
Powyżej z cyklu „Mali szmuglerzy” rysunek pt. „Punkt etapowy”. W komentarzu pisanym ostrym pochyłym pismem czytamy: „Przy ul. Stawki nr 5/7 w prawej oficynie mieści się punkt etapowy i izba zatrzymań. Kierownikiem punktu jest Henryk Kalmowicz. Dzieci żydowskie zatrzymane poza murami dzielnicy żydowskiej odstawia polska policja lub niemiecka żandarmeria do posterunku żydowskiej służby porządkowej, ta zaś do punktu etapowego. (...)”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]