Reklama

Mali szmuglerzy

Mali szmuglerzy

11.04.2013
Czyta się kilka minut
W ubiegłym roku w warszawskiej Kordegardzie po raz pierwszy pokazano pięć rysunków Rozenfelda (nie znamy jego imienia – patrz tekst „Usiłujemy zrozumieć”), powstałych w getcie pod koniec 1941 r.
Rys. W zbiorach ŻIH
P

Przetrwały Zagładę w Archiwum Ringelbluma i wraz z autorskimi komentarzami na rewersie kartonów stanowią rzadki dokument życia codziennego dzielnicy zamkniętej.
Powyżej z cyklu „Mali szmuglerzy” rysunek pt. „Punkt etapowy”. W komentarzu pisanym ostrym pochyłym pismem czytamy: „Przy ul. Stawki nr 5/7 w prawej oficynie mieści się punkt etapowy i izba zatrzymań. Kierownikiem punktu jest Henryk Kalmowicz. Dzieci żydowskie zatrzymane poza murami dzielnicy żydowskiej odstawia polska policja lub niemiecka żandarmeria do posterunku żydowskiej służby porządkowej, ta zaś do punktu etapowego. (...)”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]