Reklama

Magiczne pracownie

Magiczne pracownie

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Kochani studenci, kochani malarze z tytułami i bez tytułów, z dyplomami i bez dyplomów, szanowni goście, Panowie Rektorzy wyższych uczelni i uczelni artystycznych Wrocławia, Magnificencje. Przygotowania do dzisiejszego wystąpienia zacząłem od odszukania i przejrzenia mojego indeksu, czyli książeczki legitymacyjnej studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książeczka z pieczęcią kwestury UJ ma numer 11547, nosi podpis z pieczątką kwestora i własnoręczny podpis właściciela książeczki, czyli mój, pod moją fotografią. Przyglądam się pociągłym rysom młodego człowieka w białym kołnierzyku, krawacie, z jednym uchem odsłoniętym. Które to było ucho, nie wiem, bo w moim długim życiu, w różnych historycznych epokach, zdejmowano uszy lub ucho z różnych stron. Zresztą dochodzą mnie informacje, że nowe dowody, a może już najnowsze, będą bez ucha i bez uśmiechu... Patrzę więc na swoją podobiznę z roku '45 i widzę jakiś cień uśmiechu na twarzy. Zresztą to mi zostało do dnia dzisiejszego. Jestem człowiekiem uśmiechu, nie człowiekiem śmiechu.
C

Czytam w indeksie: "Nos rector et decanus collegii professorum Facultatis Humanisticae Universitatis Cracoviensis hac tabula profitemur testatumque esse volumus dominum Tadeusz Różewicz oriundum in Radomsko in album Universitatis Cracoviensis Facultatis Humanisticae rite relatum esse". Tak zacząłem z historią sztuki i ze sztuką mój oficjalny romans. W tym indeksie w roku akademickim 1945/46 jest zapis, że w pierwszym trymestrze słuchałem następujących wykładów: profesora Gąsiorowskiego "Sztuka grecka, najstarsze kultury śródziemnomorskie", profesora doktora Kopery "Architektura średniowieczna w Polsce", profesora doktora Bochnaka "Architektura włoska epoki renesansu i Leonardo da Vinci", profesora doktora Zawirskiego "Zagadnienia filozoficzne", profesora doktora Ingardena "Wstęp do teorii poznania", profesora doktora Tatarkiewicza "Filozofia współczesna" i profesora Tadeusza...

5232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]