Reklama

Ładowanie...

Magiczne pracownie

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Kochani studenci, kochani malarze z tytułami i bez tytułów, z dyplomami i bez dyplomów, szanowni goście, Panowie Rektorzy wyższych uczelni i uczelni artystycznych Wrocławia, Magnificencje. Przygotowania do dzisiejszego wystąpienia zacząłem od odszukania i przejrzenia mojego indeksu, czyli książeczki legitymacyjnej studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książeczka z pieczęcią kwestury UJ ma numer 11547, nosi podpis z pieczątką kwestora i własnoręczny podpis właściciela książeczki, czyli mój, pod moją fotografią. Przyglądam się pociągłym rysom młodego człowieka w białym kołnierzyku, krawacie, z jednym uchem odsłoniętym. Które to było ucho, nie wiem, bo w moim długim życiu, w różnych historycznych epokach, zdejmowano uszy lub ucho z różnych stron. Zresztą dochodzą mnie informacje, że nowe dowody, a może już najnowsze, będą bez ucha i bez uśmiechu... Patrzę więc na swoją podobiznę z roku '45 i widzę jakiś cień uśmiechu na twarzy. Zresztą to mi zostało do dnia dzisiejszego. Jestem człowiekiem uśmiechu, nie człowiekiem śmiechu.
C

Czytam w indeksie: "Nos rector et decanus collegii professorum Facultatis Humanisticae Universitatis Cracoviensis hac tabula profitemur testatumque esse volumus dominum Tadeusz Różewicz oriundum in Radomsko in album Universitatis Cracoviensis Facultatis Humanisticae rite relatum esse". Tak zacząłem z historią sztuki i ze sztuką mój oficjalny romans. W tym indeksie w roku akademickim 1945/46 jest zapis, że w pierwszym trymestrze słuchałem następujących wykładów: profesora Gąsiorowskiego "Sztuka grecka, najstarsze kultury śródziemnomorskie", profesora doktora Kopery "Architektura średniowieczna w Polsce", profesora doktora Bochnaka "Architektura włoska epoki renesansu i Leonardo da Vinci", profesora doktora Zawirskiego "Zagadnienia filozoficzne", profesora doktora Ingardena "Wstęp do teorii poznania", profesora doktora Tatarkiewicza "Filozofia współczesna" i profesora Tadeusza...

5232

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]