Reklama

Magazyn Literacki 11-12/2012

Magazyn Literacki 11-12/2012

09.12.2012
Czyta się kilka minut
Dziecko znaczy człowiek
Na okładce magazynu: Janusz Korczak, Mężenin nad Bugiem, 1937 lub 1938 r. Fot. Hanna Rudniańska
A

AGATA KULA: Korczak brakiem szacunku nazywa nieufność: „Przewrócisz się, uderzysz, skaleczysz, zabrudzisz, zgubisz...”

JÓZEF HEN: Brat w czasie seansu kopał non stop fotel pana siedzącego przed nim. Pan się co chwilę odwracał i powtarzał: „chłopcze przestań”. Prosiłem go, żeby tego nie robił, że to jest Korczak, jego twarz znałem ze zdjęć drukowanych w dodatkach ilustrowanych. A brat swoje.

JOANNA RUDNIAŃSKA: Jako trzylatka biegałam po mieszkaniu na Muranowie i śpiewałam piosenkę „czarny pan wrzuca ludzi do pieca, palą się włosy, palą się nogi, palą się ręce ”.

MARCIN WICHA: Korczak zakręca kran z łatwymi pochlebstwami, unieważnia wszystkie kiczowate zachwyty nad dziecięcą wrażliwością i mądrością.

MONIKA OBUCHOW: Władca absolutny kocha dzieci, przede wszystkim te ze swoich wyobrażeń.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]