Reklama

Mądrość według Jezusa, syna Syracha

Mądrość według Jezusa, syna Syracha

31.08.2003
Czyta się kilka minut
Mądrość jest głównym tematem wszystkich ksiąg mądrościowych. Nie inaczej jest w Księdze Syracha. Za każdym razem obraz Mądrości związany jest z obrazem Boga prezentowanym w Księdze oraz obrazem kobiety.
O

O ile zatem Księga Syracha napisana jest z intencją wspierania systemu patriarchalnego, ma również wpływ na to, jak ukazano w niej upersonifikowaną Mądrość. Poświęca jej autor, podobnie jak kobietom, wiele miejsca. Przynajmniej sześć fragmentów traktuje o niej jako o głównym temacie: od początkowego - 1, 1-30, przez trzy kolejne: 4, 11-19; 6, 18-37; 14, 20 - 15, 8 - do kluczowego rozdziału 24 oraz końcowego 51, 13-30. Jedynie dwa spośród nich to własne mowy Mądrości (4, 15-19; 24, 3-22). W pozostałych tekstach autor mówi o niej, rozwijając naukę poprzedników o kilka nowych aspektów.

Znajdujemy zatem w Księdze Syracha podobieństwa do obrazu Mądrości z Księgi Przysłów - zwłaszcza w tych fragmentach, które mówią o niej jak o Bogu. Upersonifikowana Mądrość przedstawiona zostaje jako kobieta, zapraszająca szukającego jej na ucztę: “Karmi go chlebem rozumu i poi...

4579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]