Reklama

Macewy na naszym podwórku

Macewy na naszym podwórku

22.04.2013
Czyta się kilka minut
Trzeba wziąć do ręki tę książkę i sprawdzić, gdzie zawarte w niej fotografie nas poprowadzą. Place, pergole, chodniki i krawężniki zrobione z żydowskich nagrobków są wokół nas.
Nagrobek katolicki z lat 40. XX w. Topczewo, wieś w Podlaskiem. Fot. Łukasz Baksik
C

Choć fotografie Łukasza Baksika znam od paru lat, właściwie już na pamięć, nie mogę ich oglądać spokojnie. Wcześniej częściowo prezentowane jako wystawa „Macewy codziennego użytku” w 2010 r., teraz wydane pod tym samym tytułem jako książka, stoją na mojej półce otulone czarną okładką – i kłują. Co zrobić z wiedzą o tym, że w polskich miastach, miasteczkach i wsiach żydowskimi nagrobkami utwardzano drogi, wykładano schodki, brukowano szkolne podwórka, budowano z nich obory... Do dziś żyjemy z macewami i wśród macew. Wiedzieliście?

PŁOT Z DWOMA LWAMI

Podwórko szkoły w popularnej miejscowości letniskowej. Warszawiacy odpoczywają w weekend, chłonąc atmosferę dawnego żydowskiego miasteczka. Nieco na uboczu boisko miejscowego liceum. Wycięto je w skarpie, obmurowano miejscowym wapieniem. Pomiędzy kredową bielą muru odznacza się piaskowiec: wyraźne hebrajskie...

13712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]