Reklama

Ładowanie...

Litwa: czy to jeszcze przyjaźń?

26.11.2012
Czyta się kilka minut
W następnym tygodniu, w środę 5 grudnia, piąta część naszego cyklu Dobrze Mieć Sąsiada
C

Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?” – pisał Adam Mickiewicz, poeta, do którego przyznają się i Polacy, i Litwini, nazywając go Adomasem Mickevičiusem. Patrząc jednak na relacje między tymi dwoma narodami, należałoby raczej pytać – czy to jest nieprzyjaźń?

Wydawałoby się, że trudno w Europie znaleźć dwa kraje bardziej predestynowane do przyjaznego sąsiedztwa – kilka stuleci wspólnej państwowości ze wspólną, potężną dynastią, potem ciemne czasy rosyjskiej dominacji i wspólne przeciw niej bunty. Owszem, w XX wieku pojawiły się swary i walki, ale na tle całego stulecia – właściwie niewinne. Potem znów przyszedł czas komunizmu, który zbliżał jego ofiary. Litwini kibicowali Polsce w czasach Solidarności, Polacy Litwinom, gdy ci starali się o niepodległość. Symbolem tamtych czasów pozostały wizyty polskich parlamentarzystów na Litwie i przyjaźń Czesława Miłosza z Tomasem...

2676

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]