Reklama

Litwa: czy to jeszcze przyjaźń?

Litwa: czy to jeszcze przyjaźń?

26.11.2012
Czyta się kilka minut
W następnym tygodniu, w środę 5 grudnia, piąta część naszego cyklu Dobrze Mieć Sąsiada
C

Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?” – pisał Adam Mickiewicz, poeta, do którego przyznają się i Polacy, i Litwini, nazywając go Adomasem Mickevičiusem. Patrząc jednak na relacje między tymi dwoma narodami, należałoby raczej pytać – czy to jest nieprzyjaźń?

Wydawałoby się, że trudno w Europie znaleźć dwa kraje bardziej predestynowane do przyjaznego sąsiedztwa – kilka stuleci wspólnej państwowości ze wspólną, potężną dynastią, potem ciemne czasy rosyjskiej dominacji i wspólne przeciw niej bunty. Owszem, w XX wieku pojawiły się swary i walki, ale na tle całego stulecia – właściwie niewinne. Potem znów przyszedł czas komunizmu, który zbliżał jego ofiary. Litwini kibicowali Polsce w czasach Solidarności, Polacy Litwinom, gdy ci starali się o niepodległość. Symbolem tamtych czasów pozostały wizyty polskich parlamentarzystów na Litwie i przyjaźń Czesława Miłosza z Tomasem...

2676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]