Litwa: czy to jeszcze przyjaźń?

W następnym tygodniu, w środę 5 grudnia, piąta część naszego cyklu Dobrze Mieć Sąsiada

26.11.2012

Czyta się kilka minut

 /
/

Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?” – pisał Adam Mickiewicz, poeta, do którego przyznają się i Polacy, i Litwini, nazywając go Adomasem Mickevičiusem. Patrząc jednak na relacje między tymi dwoma narodami, należałoby raczej pytać – czy to jest nieprzyjaźń?

Wydawałoby się, że trudno w Europie znaleźć dwa kraje bardziej predestynowane do przyjaznego sąsiedztwa – kilka stuleci wspólnej państwowości ze wspólną, potężną dynastią, potem ciemne czasy rosyjskiej dominacji i wspólne przeciw niej bunty. Owszem, w XX wieku pojawiły się swary i walki, ale na tle całego stulecia – właściwie niewinne. Potem znów przyszedł czas komunizmu, który zbliżał jego ofiary. Litwini kibicowali Polsce w czasach Solidarności, Polacy Litwinom, gdy ci starali się o niepodległość. Symbolem tamtych czasów pozostały wizyty polskich parlamentarzystów na Litwie i przyjaźń Czesława Miłosza z Tomasem Venclovą. Na przełomie wieków XX i XXI Polska i Litwa znalazły się w NATO i Unii Europejskiej. Formalnie łączy nas więc nie tylko przeszłość, ale też Sojusz i Wspólnota.

A jednak zdaje się, że jeszcze więcej dzieli – napięcia wokół polskiej mniejszości na Litwie, spory o pisownię nazwisk, tarcia na arenie międzynarodowej – wszystko to musi niepokoić i każe stawiać pytanie: czy to jest przyjaźń?

Postaramy się na nie odpowiedzieć w kolejnym dodatku do „Tygodnika Powszechnego” z cyklu „Dobrze mieć sąsiada”. Pokażemy dotychczasowe osiągnięcia, ale także błędy popełnione przez Polskę i Polaków względem naszych sąsiadów, pokażemy też wielokulturową Litwę i zastanowimy się, co można zrobić, by rozładować konflikt wokół polskiej mniejszości, i w czym szukać nadziei.

Jeden z autorów dodatku, Piotr Kępiński, pisze: „Nie promujemy na Litwie nowoczesnej i smacznej Polski, chociaż ona częściowo już tam jest. Polskie samorządy na Wileńszczyźnie odgrzewają stare patriotyczne kotlety, nikt nie zaprasza tutaj na koncerty zespołów rockowych. W Wilnie i w okolicach króluje folklor. Ale przebłyski nadziei powoli się pojawiają”.

W dodatku m.in.:
Andrzej Brzeziecki: Gdzie leży Litwa?
Krzysztof Czyżewski: „Pogranicze” na rzecz polsko-litewskiego dialogu
Piotr Oleksy: Litwa jest wielokulturowa


Dotychczas ukazały się:
10 października
NIEMCY: wspólnie dla Europy


28 października
CZECHY I SŁOWACJA: blisko i spokojnie


7 listopada  
UKRAINA I BIAŁORUŚ: w poczekalni Europy


21 listopada  
ROSJA: zastój władzy, przebudzenie społeczeństwa


Zobacz w sieci: www.tygodnik.com.pl/sasiedzi

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2012