Reklama

Listy otwarte

Listy otwarte

01.10.2018
Czyta się kilka minut
„Nie czas się myć i chędożyć, gdy się jest złożonym tęgą gorączką” – napisał kiedyś Michał z Montaigne i doprawdy nie od dziś trzymamy się tej słusznej porady.
C

Często korzystamy ze złotych myśli wyprodukowanych przez co zgrabniejszych autorów, gdyż – jak sądzimy – nie ma się po co wysilać samemu, skoro wszędy leżą odłogiem słuszne myśli cudze, na ogół kompletnie nieużywane i zapomniane.

Ten wstęp będzie nam podporą w dalszej części naszych rozmyślań. Poprzedzić on musiał opis pewnego zaskoczenia, którego doznaliśmy po świeżej lekturze otwartego listu pisarzy polskich, w sprawach oczywiście zasadniczych. Zważyć tu należy, że z racji wieku, zszarzenia, by nie rzec: sczernienia, co jest skutkiem ogromu doświadczeń życiowych, a to oglądania, słuchania i czytania rzeczy poza granicą odlotu, wydawało nam się, że jednak nic nas zaskoczyć nie może, zwłaszcza – użyjmy tego określenia – poziomem napęcznienia.

Oto – ten wtręt jest ważny – pokolenia polskich pisarzy, przed którymi wypada chylić czoła, zawsze w sytuacjach kryzysu w...

3795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]