Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

List wymaga listonosza

List wymaga listonosza

26.12.2015
Czyta się kilka minut
„TP” 46 / 2015
R

Rocznica Orędzia Biskupów Polskich do Niemieckich skłania do zadumy również nauczycieli. W tej refleksji pomocny jest bardzo dobry dodatek do „TP”, „Orędzie do Niemców – 50 lat później”, za który wielkie podziękowania.

Dla uczniów „przerabiających program” historii List jest wydarzeniem odległym, dla niektórych pewnie tak jak spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III. Ale rolą nauczyciela jest, by dla młodych Polaków Orędzie nie pozostało jedynie wydarzeniem historycznym. List potrzebuje nie tylko autora, ale i listonosza. Dzisiaj rolę listonosza pełnią nauczyciele. Najważniejsze są lekcje wiedzy o społeczeństwie i godziny wychowawcze, prowadzone w oparciu o przesłanie Listu. Kryzys związany z uchodźcami pokazał, jak bardzo zabrakło nam empatii. Atmosfera jesienna obfituje w smog, i taki nam się trafił również w sferze społecznej.

Na dłuższą metę List będzie żył w młodym pokoleniu, gdy polscy i niemieccy uczniowie będą pisali do siebie własne listy w ramach wspólnych projektów Jugendwerku, a niemieccy i polscy studenci – w ramach unijnego programu Erasmus. Dlatego troska o te narzędzia kontaktów jest tak ważna.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]