Reklama

Ładowanie...

List otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

List otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Szanowny Panie Prezydencie,
w

w imieniu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zwracamy się do Pana z apelem o zajęcie stanowiska i przeciwstawienie się narastającej w Polsce fali ksenofobii i nienawiści nie tylko wobec uchodźców, którzy mają znaleźć u nas schronienie, ale i wobec wszystkich, którzy są „inni”. Ostatnie wydarzenia we Wrocławiu, w czasie których nie tylko manifestowano rasistowskie i skierowane przeciwko ludziom innych narodów czy religii hasła, ale dopuszczono się odrażającego aktu spalenia kukły Żyda, pokazują, w jakim kierunku zmierza radykalizm skrajnej prawicy i w jak dużym stopniu kreuje on atmosferę zagrożenia i agresji w naszym społeczeństwie.
Jako obywatele kraju, w którego historii miały już miejsce tego typu akty nienawiści, pragniemy wyrazić nasz niepokój co do możliwości dalszej eskalacji tego typu zachowań, którym nie przeciwstawiają się w otwarty i wyraźny sposób społeczne, państwowe i urzędowe instytucje Rzeczypospolitej.
Pragnęlibyśmy razem z politykami i innymi instytucjami podjąć wspólną pracę nad uspokajaniem nastrojów społecznych i wspieraniem tych postaw, które z szacunkiem traktują wszelką inność.
Jeśliby Pan Prezydent zechciał poznać opinię naszego środowiska, jesteśmy gotowi spotkać się i współpracować nad ograniczaniem występowania języka nienawiści w przestrzeni publicznej.

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek i Stanisław Krajewski

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]