Reklama

Liczenie z pamięci

Liczenie z pamięci

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Ilu Polaków ratowało Żydów w czasie wojny? Nowe ustalenia pokazują, że ich liczba jest znacznie wyższa niż liczba polskich "Sprawiedliwych wśród narodów świata - to znaczy ok. 6 tys. Polaków, którzy medal ten otrzymali od Yad Vashem. Nie dostało go wielu nań zasługujących. Dlaczego?.
R

Rośnie ostatnio liczba publikacji poświęconych relacjom polsko-żydowskim podczas wojny. Szczególnie interesujące są najnowsze ustalenia dotyczące "Sprawiedliwych". Tytuł ten, przyznawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem osobom zasłużonym dla ratowania Żydów, otrzymało dotąd ok. 22 tys. osób. Historyk Gunnar Paulsson, opierając się m.in. na własnych badaniach archiwalnych, doszedł do wniosku, że liczba wszystkich "Sprawiedliwych", gdyby ich czyny były znane, winna sięgać 400 tys. Ilu byłoby wśród nich Polaków? Aby oszacować tę liczbę, trzeba zastanowić się wpierw, jaka część społeczeństwa polskiego miała kontakt z ludnością żydowską szukającą pomocy? I ilu Polaków jej udzieliło?

Liczba Polaków, którzy stanęli w obliczu dylematu, czy narazić siebie i rodzinę na śmierć dla obcego najczęściej człowieka, musiała łączyć się z liczbą Żydów, którzy zdecydowali...

8462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]