Reklama

Lepsze wrogiem dobrego

Lepsze wrogiem dobrego

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Konstytucji nie powinno się pisać na fali akcji wyborczej, ale po zastanowieniu i konsultacjach ze specjalistami. Na prawie trzeba się znać, jeśli chce się je zmieniać. Inaczej można narobić sporo bałaganu.
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: - Część polityków traktuje obecną Konstytucję niczym świętość i przeciwstawia się zmianom w tym dokumencie, inni piszą nowe konstytucje, które mają uzdrowić życie publiczne w Polsce. Czy wiara w moc sprawczą ustawy zasadniczej nie jest przesadna?

PROF. PIOTR WINCZOREK: - Jako prawnik nie mogę powiedzieć, że Konstytucja nie jest ważna. Dla każdego państwa to istotny akt normatywny. Ustawa zasadnicza, która oddaje tradycję narodu, zarazem spełnia potrzebę epoki i jest odpowiednio skonstruowana, może zapewnić w miarę dobre funkcjonowanie państwa. Ale to tylko kawałek ustroju, reszta to praktyka prawna. Często jako wzór podaje się konstytucję amerykańską, która nie dość, że przetrwała 200 lat, to nawet z dodatkami jest zwartym aktem. Ale do tego dokumentu dochodzi orzecznictwo Sądu Najwyższego liczące setki tomów i to dopiero...

14813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]