Reklama

Lekcja Brodskiego

Lekcja Brodskiego

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Tak, to jest wznowienie, i to nie pierwsze. Chodzi jednak o klasykę eseju minionego wieku, o teksty, które – choć zakotwiczone w czasie swojego powstania – długo się nie zestarzeją. Długo, a może nigdy.
J

Josif Brodski, wielki poeta rosyjski i laureat Nagrody Nobla (1987), eseje pisał już na emigracji, w większości po angielsku. Tom „Less than One” ukazał się w 1986 r. w Nowym Jorku. Polski tytuł „Śpiew wahadła”, zaproponowany przez autora Zeszytom Literackim w 1989 r., pochodzi ze szkicu o Konstandinosie Kawafisie. Wydanie Znaku sprzed kilku lat nosi z kolei tytuł „Mniej niż ktoś”, w dodatku różni się nieco zawartością.
Trochę to skomplikowane, najważniejsze jednak, że kolejni czytelnicy mogą sięgnąć po autobiograficzne „W półtora pokoju”, po „Ucieczkę z Bizancjum”, po eseje o Achmatowej, Mandelsztamie, Cwietajewej, Audenie, Montalem, Płatonowie. Odbyć lekcję czytania świata poprzez słowo, literaturę.

Josif Brodski „Śpiew wahadła” przeł. Krystyna Tarnowska i Andrzej Konarek, Stanisław Barańczak, Renata Gorczyńska, Paweł Hertz, Anna Husarska, Ewa Krasińska, Adam Pomorski, Adam Zagajewski, Zeszyty Literackie, Warszawa 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]