Reklama

Kwestia kontekstu

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński postanowił, nie po raz pierwszy, wprowadzić do kampanii wyborczej PiS-u wątek "niemieckiego zagrożenia"; wcześniej w Niemczech partie chadeckie CDU/CSU postanowiły, także nie po raz pierwszy, wprowadzić do swej kampanii wyborczej "wątek polski" (tj. kwestię powojennego wygnania Niemców).
G

Gdyby jedno i drugie zjawisko przeanalizować tak, jak na to zasługują - to znaczy: z uwzględnieniem kontekstów, w jakich się pojawiły - pozostają dwie konstatacje. Pierwsza może być nawet pocieszająca: zarówno instrumentalizowanie przez niemieckich chadeków wątku "należy potępić wypędzenia", jak też instrumentalizowanie przez PiS wątku "należy twardo reagować na niemieckie zagrożenie", nie wnosi żadnej "wartości dodanej" do realiów polskiej polityki wobec Niemiec i niemieckiej polityki wobec Polski. Mówiąc kolokwialnie: nic z tego nie wynika. Konstatacja druga jest mniej pocieszająca: okazuje się, że i w Niemczech, i w Polsce rytualne wracanie do niektórych spraw z przeszłości - w imię pozyskania paru głosów albo/i zademonstrowania czegoś własnym wyborcom - ma się wciąż dobrze. Na szczęście, dziś jest tylko słabym echem niegdysiejszych sporów: porównywanie Kaczyńskiego do...

1143

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]