Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

21.11.2016
Czyta się kilka minut
14 – 20 listopada
D

DYLAN NIE ODBIERZE NOBLA
Taką informację otrzymała od artysty Szwedzka Akademia. Piosenkarz zawiadomił ją, że na 10 grudnia ma już inne plany...

ŁAZAREWICZ LAUREATEM
Przyznano nagrody w konkursie „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” jury uhonorowało Cezarego Łazarewicza za „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Naszemu autorowi serdecznie gratulujemy!

NAGRODĘ
im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymała dr Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie za książkę „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”.

CZYSTKA W POLSKIM
Cezary Morawski, nowy dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, którego nominacja wzbudziła olbrzymie protesty w środowisku teatralnym, zdecydował o wycofaniu z repertuaru placówki siedmiu przedstawień. Są to „Poczekalnia.0” Krystiana Lupy, „Tęczowa Trybuna 2012” duetu Strzępka-Demirski, „Blanche i Marie” Cezarego Ibera, „Szosa Wołokołamska” Barbary Wysockiej, „Kliniken” Łukasza Twarkowskiego, „Mitologie” Pawła Świątka i „Kronos” Krzysztofa Garbaczewskiego.

DWA MUZEA W GDAŃSKU
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował, że – wbrew zamierzeniom ministra kultury Piotra Glińskiego – dwie gdańskie placówki, Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte, nie zostaną, przynajmniej na razie, połączone ze sobą. Zdaniem m.in. władz Gdańska połączenie miało umożliwić zmianę szefostwa Muzeum II Wojny, a w konsekwencji też jego ekspozycji na taką, która bardziej godzi się z prowadzoną przez PiS polityką historyczną.

ZŁOTE ŻABY
W Bydgoszczy zakończył się 24. Festiwal Filmowy Camerimage. W konkursie głównym tego honorującego operatorów filmowych przeglądu Złotą Żabą nagrodzono film „Lion. Droga do domu”, srebrną – „Nowy początek”, brązową zaś – poświęcony słynnemu demaskatorowi „Snowden”. W konkursie polskim zwyciężyła „Ostatnia rodzina”. Nagrodę za dorobek życia odebrał Michael Chapman, autor zdjęć do m.in. „Ojca chrzestnego”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]