Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

04.07.2016
Czyta się kilka minut
28 czerwca – 4 lipca
R

RYMKIEWICZ I „ORFEUSZ”
Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom poetycki 2015 r. przyznano w leśniczówce Pranie. Jarosława Marka Rymkiewicza nagrodzono za „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”. Przyznano również „Orfeusza Mazurskiego” za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) – laureatem został Erwin Kruk za „Nieobecność”. W skład jury wchodzili prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Tomasz Burek, Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj. Laureat „Orfeusza” otrzyma 20 tys. zł, laureat „Orfeusza Mazurskiego” – 5 tys. zł.

JUBILEUSZ PIEŚNI KOZŁA
Do 16 lipca trwa we Wrocławiu Brave Festival, o którym informujemy na str. 52. W trakcie festiwalu można oglądać spektakl „Crazy God”, najnowsze dzieło Teatru Pieśń Kozła, stworzonego 20 lat temu przez Annę Zubrzycki i Grzegorza Brala.

WYSTAWY WE WROCŁAWIU
Do końca sierpnia w Pałacu Królewskim w tym mieście można oglądać wystawę grafik mistrzów europejskiej awangardy, tworzących w Paryżu u początków XX w. – Chagalla, Braque’a, Miró, Matisse’a i Légera. Natomiast w Hali Stulecia otwarto (czynne do końca lipca) Biennale Młodej Sztuki Europejskiej – Jeune Création Européenne. Wystawiają tu twórcy w wieku do 35 lat, niebędący jeszcze na stałe związani z galeriami.

STANISŁAW CZYCZ BEZ CENZURY
Korporacja Ha!art wyda nieocenzurowaną wersję książki „Nie wierz nikomu: baza”. Pierwotnie powieść Czycza, poświęcona losom robotnika w stalinowskiej Polsce, ukazała się w latach 80. okrojona przez cenzurę. Autor przerabiał niektóre egzemplarze, dopisując do nich usunięte wątki. Nowy wydawca rozpoczął poszukiwania egzemplarzy z dopiskami Czycza.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]