Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.06.2016
Czyta się kilka minut
14 – 20 czerwca
Z

ZMARŁ CEZARY WODZIŃSKI
Wybitny filozof, wykładowca akademicki, autor m.in. książek „Wiedza i zbawienie. Studium myśli Lwa Szestowa”, „Św. Idiota. Projekt antropologii apofatycznej”, „Trans, Dostojewski, Rosja, czyli o filozofowaniu siekierą”, „Logo nieśmiertelności. Platona przypisy do Sokratesa”, a przede wszystkim studiów poświęconych Martinowi Heideggerowi, jak „Heidegger i problem zła” czy „Kairos. Konferencja w Todtnaubergu, Celan – Heidegger”. „Był uczniem Barbary Skargi i księdza Józefa Tischnera. Walczyły w nim dwa rodzicielskie żywioły: powściągliwa górnolotność Skargi i szczodry, pseudoludowy styl Tischnera. O ile matka darzyła syna miłością bezwarunkową, o tyle z ojcem wytrwale dyskutowali o etyce, dobru i złu – wspominała Joanna Tokarska-Bakir. – Ogarniał i filozoficzny Wschód, i Zachód. Do Heideggera, z którym trwale związało się jego nazwisko, dochodził przez Lwa Szestowa, Husserla i Kierkegaarda, przez Dostojewskiego. Być może jego najbardziej odkrywczą książką był »Święty Idiota«, rzecz o jurodiwych, świętych szaleńcach prawosławia”.

FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ
Jego 26. edycja odbędzie się w Krakowie w dniach 25 czerwca – 3 lipca. W tym roku, jak wyjaśnia „Gazecie Wyborczej” Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu: „Z jednej strony skupimy się na dramatycznych doświadczeniach życia w diasporze, a z drugiej zwrócimy uwagę na moment wytchnienia podczas celebrowania szabatu”. W programie m.in. koncerty kantorów Benziona Millera i Yaakova Lemmera z USA czy Avrahama Kirshenbauma z Izraela oraz zespołu Kronos Quartet, a także wystawy, warsztaty, pokazy filmowe... Więcej informacji: jewishfestival.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]