Reklama

Ćwiczenia w światłoczułości

Ćwiczenia w światłoczułości

25.06.2016
Czyta się kilka minut
Cezary Wodziński, filozof: Przekonanie o posiadaniu absolutnej prawdy jest najgroźniejszym momentem, bo stamtąd blisko już do absolutnego zaćmienia. To jest zadufany w sobie, zaślepiony i głuchy zamordyzm, którego zawsze pełno.
Fot. Czesław Czapliński / FOTONOVA / EAST NEWS
F

FILIP ŁOBODZIŃSKI: Czy jako filozof zajmujesz się zawodowo prawdą?

CEZARY WODZIŃSKI: Zawsze miałem kłopot z wypełnianiem rubryki „zawód” w różnych ankietach. Gdybym musiał określić swoje zajęcie, wpisałbym najchętniej: „filolog… nieklasyczny”. Byłoby to zgodne z tym, jak rozumiem po latach pracę filozoficzną. „Logos” w pełnej wieloznaczności tego starogreckiego terminu wydaje mi się właściwym „tematem” myślenia.

Czyli jak chyba powinno tłumaczyć się początek Ewangelii według św. Jana, „na początku JEST Słowo”.

Trafna – filologiczna – korekta. Ani „było”, ani „będzie”, tylko „jest”. A ściślej, właśnie dlatego, że jest, to i było, i będzie. Niczym źródło, które wciąż bije…

Źródło żyje i bije – czy prawda też jest tak trwała i niezmienna? Skoro wyrażana jest słowami, to może padać ofiarą machinacji...

19623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]