Reklama

Ćwiczenia w światłoczułości

25.06.2016
Czyta się kilka minut
Cezary Wodziński, filozof: Przekonanie o posiadaniu absolutnej prawdy jest najgroźniejszym momentem, bo stamtąd blisko już do absolutnego zaćmienia. To jest zadufany w sobie, zaślepiony i głuchy zamordyzm, którego zawsze pełno.
Fot. Czesław Czapliński / FOTONOVA / EAST NEWS
F

FILIP ŁOBODZIŃSKI: Czy jako filozof zajmujesz się zawodowo prawdą?

CEZARY WODZIŃSKI: Zawsze miałem kłopot z wypełnianiem rubryki „zawód” w różnych ankietach. Gdybym musiał określić swoje zajęcie, wpisałbym najchętniej: „filolog… nieklasyczny”. Byłoby to zgodne z tym, jak rozumiem po latach pracę filozoficzną. „Logos” w pełnej wieloznaczności tego starogreckiego terminu wydaje mi się właściwym „tematem” myślenia.

Czyli jak chyba powinno tłumaczyć się początek Ewangelii według św. Jana, „na początku JEST Słowo”.

Trafna – filologiczna – korekta. Ani „było”, ani „będzie”, tylko „jest”. A ściślej, właśnie dlatego, że jest, to i było, i będzie. Niczym źródło, które wciąż bije…

Źródło żyje i bije – czy prawda też jest tak trwała i niezmienna? Skoro wyrażana jest słowami, to może padać ofiarą machinacji...

19623

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]