Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

16.05.2016
Czyta się kilka minut
9 – 15 maja

ZMARŁ RYSZARD PRZYBYLSKI
Wybitny historyk literatury i znakomity eseista, autor książek poświęconych m.in. XVIII- i XIX-wiecznemu polskiemu klasycyzmowi, „Dziadom”, twórczości Słowackiego i Chopina, ale też Dostojewskiemu, Mandelsztamowi czy interpretacji ksiąg biblijnych oraz nauczaniu chrześcijańskich pustelników. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej powojennej humanistyki. Bez jego książek „nie wiedziałbym zapewne, co to znaczy czytać i pisać. Otwierał oczy na niespodziewane. Dzięki niemu zrozumiałem, że tradycja literacka to nie martwe pojęcie, ale materiał, z którego buduje się własny dom” – wspominał Michał Paweł Markowski.
ZMARŁA MARIA CZUBASZEK
Znana satyryczka, scenarzystka, autorka słuchowisk i tekstów piosenek, od 1966 r. dziennikarka radiowej Trójki. Miała 76 lat.
FOLKOWA „NOWA TRADYCJA”
Laureatem Grand Prix 19. Festiwalu „Nowa Tradycja” został zespół Gęsty Kożuch Kurzu, jury wyróżniło też grupy „Maniucha i Ksawery”, InFidelis oraz Woźniak Wachowiak Kinaszewska. Więcej informacji: nowatradycja.polskieradio.pl
DZIENNIKARZE „TP” Z NAGRODAMI
Anna Goc (za reportaż „Wracają do dziś” o śląskich gołębiarzach) i Marcin Żyła (za teksty poświęcone uchodźcom) zostali laureatami 13. edycji Nagród Dziennikarzy Małopolski. W tym roku nominacje otrzymali także Bartek Dobroch (w kategorii Reportaż) i Błażej Strzelczyk (w kategorii Wywiad). Gala tegorocznej Nagrody odbyła się 14 maja w Krakowie.
NAGRODY HISTORYCZNE „POLITYKI”
otrzymali w tym roku Anna Machcewicz, Karolina Szymaniak oraz Adam Sitarek.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]