Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.02.2016
Czyta się kilka minut
8 – 14 lutego
A

AWANTURA O TEATR POLSKI WE WROCŁAWIU
Władze województwa postanowiły rozpisać konkurs na dyrektora teatru. Dotychczasowy szef, Krzysztof Mieszkowski, uczynił z niego jedną z najlepszych placówek w kraju. Uważa, że ogłoszenie konkursu to odwet władz Dolnego Śląska za to, że domagał się zwiększenia finansowania teatru. Oświadczył, że sam nie przystąpi do konkursu, i zapowiedział protest zespołu. Niedawno teatr zasłynął w związku ze sporem z nowym ministrem kultury Piotrem Glińskim przy okazji premiery spektaklu „Śmierć i dziewczyna”.

ROZMOWY Z ZAŚWIATAMI
„Gdy człowiek ma 64 lata, to wtedy większość istotnych rozmów prowadzi z zaświatami – z ludźmi, których już nie ma. Bo to oni uczyli, tłumaczyli i umieli radzić, odpowiadać na nasze pytania. Na szczęście na co dzień też mam z kim normalnie rozmawiać, choć coraz częściej to ludzie ode mnie młodsi i raczej ja teraz odpowiadam na ich wątpliwości” – mówi Anna Dymna w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską w „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej”. Do księgarń trafiła właśnie biografia zmarłego w 1978 r. pierwszego męża aktorki, Wiesława Dymnego, „Życie z aniołami i diabłami”, autorstwa Moniki Wąs.

ZMARŁA XYMENA ZANIEWSKA
Projektantka mody i scenografka, w latach 60., 70. i 80. twórczyni oprawy plastycznej programów polskiej telewizji. Miała 88 lat.

20. FESTIWAL BEETHOVENOWSKI
Jubileuszowy, 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena nosić będzie hasło „Beethoven i nowe drogi”, rozpocznie się zaś w Warszawie w sobotę 12 marca. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Emerson String Quartet, Santander Orchestra, Lithuanian Chamber Orchestra czy Sinfonietta Cracovia. W programie, obok utworów Beethovena, dzieła Chopina, Schuberta, Ravela, Szostakowicza, Rachmaninowa, a także opera „Oberża pod dzikiem” Gustava Holsta, „Parsifal” Wagnera oraz „Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Więcej informacji: www.beethoven.org.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]