Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

10.01.2016
Czyta się kilka minut
2 – 8 stycznia
S

STEFAN CHWIN DOCENIONY
Książka „Das Deutsches Tagebuch”, będąca wyborem tekstów z „Kartek z dziennika” i „Dziennika dla dorosłych” – znalazła się na liście dziesięciu najlepszych pozycji wydanych na rynku niemieckim w 2015 r. według tygodnika „Die Zeit”.

20 LAT CZARNEGO
Kiedyś mała, niszowa oficyna, dzisiaj potentat na rynku wydawniczym, słynący przede wszystkim z literatury faktu i ambitnie promujący prozę powstającą w Europie Środkowej. Założycielom wydawnictwa i jego właścicielom, Monice Sznajderman i Andrzejowi Stasiukowi, życzymy dalszych sukcesów i nieposkromionej ambicji edytorskiej. Czytajcie Czarne!

RZECZOWNIKI JAK LEGIONY
„Słynął ze swojej poetyki, ze swych długich wersów. Nie metafora była jego siłą, nie porównanie, lecz masywność i konsekwencja jego wierszy. Te wiersze są jak wykute w żelazie, nie ma w nich nic efemerycznego, ulotnego, przymiotniki i rzeczowniki maszerują jak rzymskie legiony. [...] mówił jakby nawet »za dużo«, powtarzał epitety, mnożył synonimy, nie znosił niedopowiedzenia, ale, o dziwo, ta hiperboliczność wytwarzała wspaniałą nową jakość. Był to jego sekret, alchemiczny sekret retoryki, która zamieniała się w poezję” – na łamach „Zeszytów Literackich” (nr 132) Adam Zagajewski wspomina zmarłego pod koniec ubiegłego roku wybitnego amerykańskiego poetę C.K. Williamsa. W kwartalniku znajdziemy także wiersze Williamsa obok poezji m.in. Tomasa Venclovy, Jerzego Kronholda, Natalii de Barbaro czy Alissy Valles.

ZMARŁ VILMOS ZSIGMOND
Znakomity operator filmowy, autor zdjęć do dzieł m.in. Stevena Spielberga, Roberta Altmana, Briana De Palmy, Michaela Cimino czy Woody’ego Allena, laureat Oscara za „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” Spielberga. Miał 85 lat.

GĘSIARKA Z PAŁACU
Badania biegłych potwierdziły, że dzieło zatrzymane przez policję podczas wrześniowej aukcji to obraz „Gęsiarka” Romana Kochanowskiego, który kilka miesięcy wcześniej został skradziony z Pałacu Prezydenckiego.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]