Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

16.11.2015
Czyta się kilka minut
8 – 15 listopada

NAGRODA IM. BEATY PAWLAK
W tym roku zostali do niej nominowani: Miłada Jędrysik za książkę „Inny front”, Piotr Ibrahim Kalwas („Egipt. Haram, Halal”), Andrzej Muszyński („Cyklon”), Konrad Piskała („Dryland”), Mirosław Wlekły („All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”) oraz Ludwika Włodek („Wystarczy przejść przez rzekę”). Wręczenie Nagrody nastąpi 23 listopada.
NAGRODA HISTORYCZNA IM. KAZIMIERZA MOCZARSKIEGO
Jury pod przewodnictwem Henryka Samsonowicza 4 grudnia wyłoni autora najlepszej historycznej książki roku spośród 10 nominowanych. Są nimi: Andrzej Friszke („Rewolucja Solidarności 1980–1981”), Nikołaj Iwanow („Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. »Operacja polska« 1937–1938), Bartosz Kaliski („Kurierzy wolnego słowa (Paryż – Praga – Warszawa 1968–1970)”), Andrzej Leder („Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej”), Alexandra Richie („Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”), Jan Skórzyński („Krótka historia Solidarności 1980–1989”), Mirosław Szumiło („Roman Zambrowski 1909–1977”), Andrzej Mencwel („Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX”), Arkadiusz Nyzio („Rządzić znaczy służyć? Historia Unii Demokratycznej (1991–1994)”) oraz Andrzej Stanisław Kowalczyk („Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim”).
ZŁOTE PRZEBOJE ŚWIETLICKIEGO
„Jestem ojcem polskiego freestyle’u. Poszedłbym w zawody z Mickiewiczem i bym wygrał. Za to mógłbym przegrać ze Słowackim” – żartuje w „Gazecie” Marcin Świetlicki. Do sklepów trafiła jego płyta „Zło, te przeboje”, z mało znanymi nagraniami, jak interpretacja piosenki z Kabaretu Starszych Panów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]