Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.10.2014
Czyta się kilka minut
7 – 13 października
L

LITERACKI NOBEL
Nagrodę otrzymał w tym roku Patrick Modiano, francuski powieściopisarz, uhonorowany przez Akademię Szwedzką za „kunszt pamiętania i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”, za podjęcie tematów, które można „ująć hasłem: pamięć, utrata, tożsamość, czas”. O twórczości Modiano piszemy obszernie w numerze.
ZMARŁ IGOR MITORAJ
Wybitny rzeźbiarz, autor rzeźb monumentalnych, odwołujących się do form klasycznych posągów, aczkolwiek eksponujących okaleczenie, zniszczenie, fragmentaryczność. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora, od lat 70. przebywał na zachodzie Europy, zakładając pracownię w miejscowości Pietrasanta w Toskanii i zdobywając olbrzymią popularność we Włoszech. Miał 70 lat.
„IDA...

1736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]