Kultura w skrócie

12-18 VIII

19.08.2014

Czyta się kilka minut

ZMARŁA LAUREN BACALL

Legendarna aktorka, partnerka ekranowa i osobista Humphreya Bogarta. Debiutowała w latach 40., występowała m.in. w filmach „Wielki sen”, „Key Largo”, „Ruchomy cel”, „Morderstwo w Orient Expressie”. Miała 89 lat.


ZMARŁ ROBIN WILLIAMS

Wybitny aktor amerykański, autor kreacji m.in. w takich filmach jak „Good Morning, Vietnam”, „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Nękany depresją i cierpiący na chorobę Parkinsona, popełnił samobójstwo. Miał 63 lata.


ZMARŁ FRANS BRÜGGEN

Flecista i wybitny dyrygent holenderski, współtwórca Orkiestry XVIII Wieku, autor m.in. przywracających pierwotne brzmienia interpretacji muzyki Bacha i Mozarta. Miał 80 lat.


„POTOP REDIVIVUS”

Pod takim tytułem wróci na ekrany film Jerzego Hoffmana. Dzieło zostało nie tylko odrestaurowane i zdigitalizowane: reżyser je przemontował i skrócił do 185 minut (poprzednia wersja trwała pięć godzin). Premiera kinowa nowej wersji „Potopu” została zapowiedziana na 3 października. Nim to nastapi, film będą mogli zobaczyć uczestnicy otwarcia Festiwalu Filmowego w Gdyni (15 września).


CHOPIN I JEGO EUROPA

W Warszawie, do końca sierpnia, trwa 10. festiwal Chopin i jego Europa, opatrzony – określającym tegoroczny zakres tematów – podtytułem „Od Chopina i Griega do Panufnika”. Wśród gości m.in. Martha Argerich, Maria Joao Pires, Andreas Staier i Tomasz Stańko. Więcej informacji: www.nifc.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2014

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.