Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.03.2021
Czyta się kilka minut
16–22 marca
O

OSKARŻENIA

Mobbing, poniżanie, przemoc – również seksualna. Tak, według jednej z absolwentek łódzkiej Filmówki, Anny Paligi, wygląda codzienność na wydziale aktorskim. Przykłady przemocy, wraz z nazwiskami wykładowców, którzy mieli się jej dopuścić, znalazły się w opublikowanym na Facebooku liście, który Paliga odczytała także przed radą szkoły. Rektor uczelni, Milenia Fiedler, zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych.

INSPIRACJE

Co inspirowało autora „Solaris”? Biblioteka internetowa Wolne Lektury opublikuje 18 książek, które miały istotny wpływ na twórczość Stanisława Lema, m.in. „R.U.R.” Karela Čapka, w nowym tłumaczeniu Martyny M. Lemańczyk, oraz „Wspomnienia z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego w przekładzie Józefa Tretiaka.

MROŻENIE

Twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Od października jest tam już dorobek Olgi Tokarczuk.

POŻEGNANIE

Zmarła Jolanta­ Brach-Czaina, profesorka filozofii, autorka książek z zakresu estetyki, filozofii sztuki i kultury, antropologii, gender studies. Wydała m.in. „Szczeliny istnienia” (1992) i „Błony umysłu” (2003), które podpisała: „Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki”. W rozmowie z „TP” mówiła o tym: „ten mój kobiecy rodowód, rodzinna ciągłość, którą podkreślam imionami, jest w jakimś sensie odpowiedzią na męską cywilizację. Bo ona przerywa związki między kobietami i wymazuje ślady powiązań”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]