Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.03.2021
Czyta się kilka minut
22 – 28 lutego
W

Włoski rydwan

Doskonale zachowany czterokołowy rydwan z cyny i brązu odnaleziono w willi Civita Giuliana na obrzeżach Pompei. Pomalowany na czerwono, pokryty erotycznymi zdobieniami rydwan mógł być wykorzystywany podczas uroczystości ku czci Ceres i Wenus albo w czasie ceremonii ślubnych.

Irańskie animacje

Postaci kobiece w kreskówkach lub filmach animowanych prezentowanych w irańskiej telewizji powinny nosić hidżaby. Taką fatwę (orzeczenie uczonego muzułmańskiego mające wyjaśniać zawiłości teologiczne) wydał Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu, Ali Chamenei.

Angielskie tłumaczenie

Doceniona przez Akademię Szwedzką, a w Polsce nagrodzona „Nike” powieść „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk jeszcze w tym roku zostanie wydana w języku angielskim. Przekładu dokonała Jennifer Croft.

Polski film

Reżyserka filmu „Hura, wciąż żyjemy!” Agnieszka Polska otrzymała nagrodę AGBO Fellowship na festiwalu Slamdance (USA) – wyróżnienie dla utalentowanych, debiutujących twórców. Film Polskiej odwołuje się do legendy niemieckiego reżysera Rainera Wernera Fassbindera poprzez zaczerpnięty z jego filmów sposób prowadzenia kamery, montaż i celową sztuczność gry aktorskiej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]