Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

14.03.2022
Czyta się kilka minut
8–14 marca
Anna Sułkowska-Migoń / FOT JOANNA GAŁUSZKA / MATERIAŁY PRASOWE
L

LAUREAT

Mykoła Riabczuk, długoletni przewodniczący jury Angelusa, został laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki 2022 – najważniejszego ukraińskiego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Mykoła Riabczuk jest ukraińskim poetą, krytykiem literackim, eseistą i publicystą. Publikował także na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

NOMINOWANI

Ogłoszono długą listę powieści nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022. Są wśród nich „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft. Z kolei wśród nominowanych do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera znalazł się „Lód” Jacka Dukaja w przekładzie Michali Benešovej i Michaela Aleksy.

MISTRZYNIE

Anna Sułkowska-Migoń i Joanna Natalia Ślusarczyk zajęły kolejno pierwsze i drugie miejsce w konkursie dla dyrygentek „La Maestra”, organizowanym przez Filharmonię Paryską oraz Paris Mozart Orchestra. Konkurs to reakcja na ogromną dysproporcję płci w tym zawodzie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]