Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.06.2020
Czyta się kilka minut
8 – 14 czerwca
A

Amsterdam

Polskiego krytyka sztuki Adama Szymczyka oraz wykładowczynię akademicką i redaktorkę Yvette Mutumbę powołano na stanowiska kuratorów muzeum Stedelijk. Muzeum Miejskie Amsterdamu posiada jedną z najważniejszych kolekcji sztuki nowoczesnej. Szymczyk był dotąd dyrektorem artystycznym najwyżej cenionych wystaw sztuki współczesnej, a w 2016 r. znalazł się na drugim miejscu listy najbardziej wpływowych kuratorów świata sztuki magazynu „ArtReview”.

Londyn

Nie tylko w USA demonstranci dekapitują pomniki postaci kojarzonych z kolonizacją i utrzymywaniem niewolnictwa. Śmierć George’a Floyda wywołała masowe protesty także w Europie. Posągi straciły już m.in. Antwerpia (króla Leopolda II), Bristol (Edwarda Colstona) oraz Londyn, którego burmistrz Sadiq Khan w odpowiedzi na zamieszki zarządził przegląd pomników i nazw ulic w całym mieście.

Poznań

Mimo że instytucje kultury w Polsce powoli wznawiają działalność, ich rozruch może być trudniejszy, niż zakładano. Pod koniec kwietnia prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak obiecał, że nie będzie oszczędzał na kulturze. Miesiąc później urząd miasta wysłał instytucjom kultury informację o planowanych na 4 mln zł cięciach wydatków.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]