Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

04.03.2019
Czyta się kilka minut
25 lutego – 3 marca
T

Trupa

Polski zespół muzyczny Trupa Trupa podpisał kontrakt ze słynną wytwórnią płytową Sub Pop. Tą samą, która odkryła dla świata m.in. Nirvanę czy Fleet Foxes. W następnym numerze „TP” czytelnicy znajdą tekst Jana Błaszczaka o gdańskim zespole, który w brytyjskiej rozgłośni BBC Radio 6 Music prezentował sam Iggy Pop. Gratulujemy Trupie Trupa rewelacyjnego zwieńczenia dziesięcioletniej działalności.

Strach

Z kolei w tym numerze piszemy o wystawie Daniela Rycharskiego „Strachy”, w sprawie której minister kultury Piotr Gliński zażądał „wyjaśnień” od stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czyżby ze względu na fakt, że portal wPolityce.pl określił ją jako „obrażającą chrześcijan”? Wierzymy, że gdyby minister obejrzał wystawę, której interpretacji oczekuje od organizatorów, wówczas zauważyłby, że Rycharski występuje przeciw jakiejkolwiek dyskryminacji. Natomiast „wiara, która chciałaby zamykać oczy na cierpienie, jest jedynie iluzją i opium” (ks. Tomáš Halík).

Przemiana

Tymczasem warszawskie studio Ovid Works przygotowuje grę komputerową na podstawie „Przemiany” Franza Kafki. W „Metamorphosis” gracz wcieli się w Gregora Samsę i obudzi w ciele insekta, aby – jak obiecują autorzy – wyruszyć w podróż umożliwiającą odkrycie przyczyn swojego przeistoczenia i zajrzeć w głąb siebie. Na drodze bohatera pojawi się także wiele zagadek logicznych. Obietnice sprawdzimy jesienią.

Pożegnanie

28 lutego w Nowym Jorku zmarł André Previn: kompozytor, dyrygent, pianista, zdobywca czterech Oscarów za muzykę filmową. Jego opera na podstawie „Tramwaju zwanego pożądaniem” Tennessee Williamsa wystawiana jest w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]