Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

24.04.2017
Czyta się kilka minut
18–24 kwietnia
W

WRĘCZONO NAGRODY IM. KS. TISCHNERA
Jury pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego wyróżniło w tym roku Ireneusza Ziemińskiego (w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego), Ewę Siedlecką (w kategorii publicystyki społecznej) i ks. Mirosława Toszę, założyciela Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie (w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych).

ZAPRASZAMY DO KIELC
Od 26 kwietnia w Muzeum Wsi Kieleckiej można zobaczyć projekt dokumentalno-fotograficzny „Wszystkie śluby mojej Mamy” autorstwa Grażyny Makary. W latach 1969–2003 pani Zofia Makara, jako kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przy Urzędzie Gminy w Sobkowie, udzieliła blisko dwóch tysięcy ślubów. Większość uroczystości została uwieczniona przez lokalnego fotografa lub rodzinę i znajomych nowożeńców. Wielu z ich bohaterów zostało odnalezionych po latach i ponownie sportretowanych przez naszą znakomitą fotoedytorkę.

ZMARŁ WITOLD PYRKOSZ
Aktor teatralny, a przede wszystkim filmowy, autor wielu lubianych kreacji, m.in. w takich filmach i serialach jak „Alternatywy 4”, „Vabank” czy „Janosik”. Miał 90 lat.

ZMARŁ STEFAN SUTKOWSKI
Oboista, muzykolog, w Polsce jeden z pionierów wykonywania muzyki dawnej, najbardziej jednak znany jako założyciel Warszawskiej Opery Kameralnej oraz jej dyrektor w latach 1961–2012. Miał 85 lat.

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI
Odbędą się one z udziałem ponad ośmiuset wystawców między 18 a 21 maja na Stadionie Narodowym, gościem honorowym będą Niemcy, centralnym zaś tematem wolność słowa.

KOBRO I STRZEMIŃSKI W MADRYCIE
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w stolicy Hiszpanii otwarło wystawę poświęconą twórczości Katarzyny Kobro oraz Władysława Strzemińskiego. To pierwsza tak obszerna prezentacja w Madrycie obojga współtwórców polskiej i europejskiej awangardy. Pokazane zostanie na niej około 150 dzieł, pochodzących przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]