Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.03.2017
Czyta się kilka minut
27 lutego – 5 marca

NAGRODA PRITZKERA 2017
To najbardziej prestiżowe w świecie architektonicznym wyróżnienie otrzymała hiszpańska pracownia RCR Arquitectes. Biuro, mające siedzibę w niewielkiej miejscowości Olot, stworzyli Rafael Aranda, Carme Pigem oraz Ramón Vilalta pod koniec lat 90. Ich znakiem rozpoznawczym stały się projekty minimalistyczne, wtapiające się w kontekst krajobrazu i tkanki miasta, niejednokrotnie operujące półprzejrzystymi materiałami, będące zaprzeczeniem architektury rozumianej jako spektakularne działanie i kreowanie projektantów-gwiazd.
BANKSY W BETLEJEM
Słynny artysta zapowiedział otwarcie w tym mieście Walled Off Hotel, który znajdzie się w budynku położonym tuż przy murze wzniesionym przez Izrael i odgradzającym to państwo od Autonomii Palestyńskiej. Tak więc z okien roztaczać się będzie „najgorszy widok na świecie”...
NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO
W dziesiątce nominowanych do tego wyróżnienia reportaży znalazły się książki: „Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki” Eda Vulliamy’ego (przeł. Janusz Ochab), „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Moniki Sznajderman, „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” Witolda Szabłowskiego, „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” Anety Prymaki-Oniszk, „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje” Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, „Polska odwraca oczy” Justyny Kopińskiej, „Delhi. Stolica ze złota i snu” Rany Dasgupty (przeł. Barbara Kopeć-Umiastowska), „Głód” Martina Caparrósa (przeł. Marta Szafrańska-Brandt) oraz „Ganbare! Warsztaty umierania” Katarzyny Boni. Zwycięzca zostanie wskazany 19 maja. Znamy już natomiast laureatów nagrody dla tłumaczy Kapuścińskiego. Zostali nimi Katarzyna Mroczkowska-Brand oraz William R. Brand, którzy m.in. wspólnie przełożyli na angielski „Cesarza”.
UZNAM DLA BATOR
Joanna Bator, za całokształt twórczości prezentującej analizy społeczne będące „ważnym apelem o czujność, o otwarte społeczeństwo obywatelskie i o wolność”, została laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej, przyznawanej na tej niemiecko-polskiej wyspie od 2011 r. Wręczenie nagrody odbędzie się 29 kwietnia.
DWÓJKA 80
Osiemdziesiąte urodziny obchodził Program II Polskiego Radia. Naszej zaprzyjaźnionej rozgłośni, stacji bliskiej każdemu inteligentowi – najserdeczniej gratulujemy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]