Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

16.01.2017
Czyta się kilka minut
9 – 15 stycznia

PASZPORTY „POLITYKI”
Otrzymali je w tym roku: pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak za debiutancką książkę „Jak pokochać centra handlowe”, reżyserka Anna Smolar za m.in. „Dybuka” zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, reżyser Jan P. Matuszyński, twórca „Ostatniej rodziny”, dyrygentka Marzena Diakun (muzyka poważna), klarnecista i saksofonista Wacław Zimpel (muzyka popularna), artysta wizualny Daniel Rycharski, autor filmów i instalacji multimedialnych, oraz Michał Staniszewski, autor gry komputerowej „Bound” (kategoria: „kultura cyfrowa”). Paszportem dla „kreatora kultury” za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury polskiej uhonorowano Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, saksofonistę i kompozytora jazzowego.
ZŁOTE GLOBY
Triumfatorem tegorocznej edycji tych nagród filmowych został musical „La La Land” Damiena Chazelle’a, wyróżniony w aż siedmiu kategoriach, w tym za reżyserię i scenariusz oraz role Emmy Stone i Ryana Goslinga. W kategorii „filmu dramatycznego” nagrodzono „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa, opowieść o afroamerykańskim bohaterze, żyjącym w świecie handlarzy narkotyków. Za najlepszy serial uznano „The Crown”, prezentujący początki panowania Elżbiety II. Nagrodę za osiągnięcia życia odebrała Meryl Streep, podczas swego wystąpienia poddając krytyce prezydenta elekta Donalda Trumpa, który w rewanżu określił ją na Twitterze „przecenioną aktorką” oraz „sługuską Hillary Clinton”.
ZMIANY W MUZEACH
Placówki muzealne stają się coraz częściej bohaterami wiadomości związanych z kulturą. Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało gmach dawnego hotelu Cracovia, przeprowadzkę do gmachu dawnej austriackiej zbrojowni planuje Muzeum Fotografii w tymże mieście. Muzeum Powstania Warszawskiego, które w minionym roku zwiedziło ponad 600 tys. osób, planuje rozbudowę, a jednocześnie większe „otwarcie” na miasto, poszerzenie placu przed głównym gmachem, nowe wejścia. Gorzej wygląda sytuacja warszawskiego zadłużonego Muzeum Techniki – Ministerstwo Kultury chce bowiem przejąć jego kolekcję, nie chce jednak zapłacić za nią Naczelnej Organizacji Technicznej, która po 1989 r. stała się właścicielem placówki, ani też spłacić długów muzeum.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]