Reklama

Książki w Tygodniku 3-4/2013

Książki w Tygodniku 3-4/2013

12.05.2013
Czyta się kilka minut
Na ziemi Ulro
Zdjęcie Czesława Miłosza na okładce: Cato Lein / WRITER PICTURES / FORUM
N

Nie myślałem, że żyć będę w tak osobliwej chwili. / Kiedy Bóg skalnych wyżyn i gromów, / Pan Zastępów, Kyrios Sabaoth, / Najdotkliwiej upokorzy ludzi, / Pozwoliwszy im działać, /jak tylko zapragną, Im zostawiając wnioski i nie mówiąc nic – pisał równo 40 lat temu Czesław Miłosz. Zaniepokojony, śledził wtedy kulturowe przemiany, których skutki, jak sądził, będą w przyszłości dotyczyć nas wszystkich. Powstawała już „Ziemia Ulro”, summa jego rozmyślań nad umysłowością współczesnego człowieka, któremu niedostępna staje się religijna wizja świata, „druga przestrzeń”, inna od obojętnej na ludzki los rzeczywistości fizykalnej.
Czy żyjemy na jałowej ziemi Ulro, którą rządzi Urizen, bezduszny Rozum z pism Williama Blake’a? Jeśli tak, to jednymi z ostatnich obrońców „innej ziemi” są poeci, ożywiający mity, rozbudzający wyobraźnię, pozwalający odczuć, jak w zmierzchu dogasającego dnia muska nam twarz skrzydło anioła. Właśnie im, poetom – od Paula Celana do Justyny Bargielskiej – poświęcamy najwięcej miejsca w tym Magazynie.
Pretekstem do tego jest rozpoczynający się w Krakowie 16 maja 3. Festiwal Miłosza. Zapraszamy do lektury i na Festiwal . I jeszcze do – jak mówił Miłosz – „uważności”, kontemplacji, namysłu nad istnieniem.

MAGAZYN LITERACKI | Redakcja: Tomasz Fiałkowski, Andrzej Franaszek, Jerzy Franczak, Grzegorz Jankowicz, Michał Paweł Markowski, Piotr Mucharski

Zrealizowano przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program operacyjny "Promocja czytelnictwa"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]