Kronika religijna (20-26 XI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O znaczeniu życia klauzurowego mówił Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (19 listopada). Papież nawiązał do liturgicznego wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, które Kościół obchodzi jako dzień wspólnot klauzurowych. "W istocie ci nasi bracia i siostry dają milczące świadectwo, że pośród codziennych wydarzeń, czasem bardzo gorączkowych, jedyną podporą, która nigdy się nie zachwieje, jest Bóg, niewzruszona skała wierności i miłości" - powiedział Benedykt XVI. Klasztory kontemplacyjne nazwał oazami, w których "człowiek, pielgrzym na ziemi, może lepiej zaczerpnąć ze źródeł Ducha i ugasić pragnienie podczas drogi". "Zatem miejsca te, pozornie bezużyteczne, są nieodzowne", ich wsparcie zaś otacza wszystkich, także tych, którzy "do nich nie uczęszczają, a może i nie wiedzą o ich istnieniu" Papież wezwał wiernych, aby duchowo i materialnie pomagali zakonom kontemplacyjnym. Po polsku wspomniał o Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych: "Zmarłych polecam miłosierdziu Bożemu, a dla rannych wypraszam łaskę wytrwania w cierpieniu. Kierowców zachęcam do ostrożnej jazdy".
  • Środowa audiencja generalna: w ramach cyklu o postaciach pierwotnego Kościoła Papież wygłosił trzecią i ostatnią katechezę o nauczaniu św. Pawła. Benedykt XVI zauważył, jak pionierski w pierwszych wiekach chrześcijaństwa był Pawłowy opis Kościoła jako Ciała Chrystusa. To stwierdzenie -podkreślił Papież - świadczy nie tylko o przynależności do instytucji, ale także o utożsamieniu się z Kościołem. Benedykt XVI potępił zamordowanie chrześcijańskiego przywódcy antysyryjskich opozycjonistów w Libanie, Pierre’a Gemayela. Libańczyków wezwał, aby wobec "ciemnych sił, które chcą zniszczyć ten kraj", nie dali się zwyciężyć nienawiści.
  • Wolę dalszego dialogu oraz wspólnego świadectwa i służby potwierdza Wspólna Deklaracja Benedykta XVI i Arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Dokument podpisano w Watykanie podczas wizyty honorowego zwierzchnika światowego anglikanizmu. Wśród obszarów współpracy Deklaracja wymienia dążenie do pokoju, poszanowanie życia od poczęcia po naturalną śmierć, ochronę świętości małżeństwa i dobra dzieci w zdrowym życiu rodzinnym, pomoc ubogim i prześladowanym. "Zobowiązujemy się także do dialogu międzyreligijnego, za którego pośrednictwem możemy wspólnie iść do naszych chrześcijańskich braci i sióstr" - zapewnili współautorzy. Dokument porusza także problem rozbieżności narastających w ostatnim czasie między obiema wspólnotami. Chodzi m.in. o dopuszczenie anglikanek do święceń kapłańskich. Deklaracja uznaje za pilną konieczność dalsze kroczenie drogą ku pełnemu i widzialnemu zjednoczeniu w prawdzie i umiłowaniu Chrystusa.
  • "Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia" - brzmi tytuł pierwszego tomu nowej książki Papieża. Wydawnictwo Rizzoli opublikowało fragmenty, w których Benedykt XVI zaznacza, że książka nie należy do papieskiego nauczania. To "wyraz osobistych poszukiwań oblicza Pana", dlatego "każdy może się z nimi nie zgodzić". Autor prosi jednocześnie czytelników o "kredyt sympatii, bez której nie ma mowy o jakimkolwiek porozumieniu". Papież pisze: "Uważam, że właśnie ten Jezus, Jezus z Ewangelii, jest postacią historycznie rozsądną i przekonującą. Tylko fakt, że wydarzyło się coś nadzwyczajnego, co sprawiło, że postać i słowa Jezusa przerosły w radykalny sposób wszystkie nadzieje i oczekiwania epoki, wyjaśnia Jego ukrzyżowanie".
  • Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wziął w obronę księdza oskarżonego o nadużycia seksualne. Byli pacjenci postawili zarzuty psychoterapeucie, ks. Tony’emu Anatrelli, który jest konsultorem dwóch Papieskich Rad: ds. Rodziny i ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Francuz odpowiedział sądowym pozwem za oszczerstwo. Kard. Javier Lozano Barragán uznał, że oskarżenia przeciw księdzu są częścią "światowej kampanii oszczerstw przeciwko Kościołowi". Agencja AFP zasugerowała, że sprawa może mieć związek z niechęcią organizacji gejowskich do ks. Anatrelli. Duchowny nazywał homoseksualizm "głęboko zakorzenioną niedojrzałością seksualności ludzkiej".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kard. Kazimierz Świątek został odznaczony Legią Honorową. 92-letni hierarcha jest pierwszym w historii obywatelem Białorusi, który otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie. Ambasador Francji w Mińsku podkreślił, że kard. Świątek przetrwał zarówno więzienia niemieckie, jak i sowieckie łagry. Emerytowany metropolita mińsko-mohylewski podziękował Bogu "za przywilej tak długiego życia, zarówno w dobrych, jak i złych czasach, pośród narodu, który Boga nigdy nie zawiódł".
  • Szkoła dla katolickich katechetów w islamskiej Indonezji: ośrodek otwarto w mieście Ambon na Molukach dzięki staraniom m.in. muzułmańskich władz. W latach 1999-2002 na Molukach doszło do chrześcijańsko-islamskich walk. Zginęło sześć tysięcy ludzi. "Szkoła jest znakiem nadziei" - powiedział bp Petrus Canisius Mandagi, ordynariusz diecezji Ambon.
  • Nowym przewodniczącym Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich został ks. Pascual Chávez Villanueva, generał salezjanów. Meksykanina wybrało zgromadzenie ogólne Unii w Rzymie (24 listopada).
  • Tybetański mnich podpalił się w Bombaju w proteście przeciw wizycie w Indiach chińskiego prezydenta Chin Hu Jintao. Do dramatycznego wydarzenia doszło przed hotelem, w którym zamieszkał prezydent. Mnich o imieniu Lhakpa oblał się benzyną z okrzykiem: "Wolny Tybet" i "Hu zabójca". Policja szybko ugasiła ogień, a niedoszły samobójca trafił do szpitala.
  • Kaká zamierza zostać duchownym. Piłkarz AC Milan i reprezentacji Brazylii oświadczył, że w przyszłości chce studiować teologię i zostać ewangelickim pastorem. Kaká należy do organizacji sportowców o nazwie "Atleci dla Chrystusa", która istnieje już od dwudziestu lat. Jej członkami są inni brazylijscy piłkarze: Bebeto, Paulo Sérgio, Taffarel, Lúcio czy Edmilson.

I W POLSCE

  • Wyrazy współczucia i modlitewnej solidarności z rodzinami ofiar z kopalni "Halemba" przekazał Benedykt XVI. W depeszy złożonej na ręce abp. Damiana Zimonia kard. Tarcisio Bertone napisał w imieniu Papieża, że "z bólem przyjął wiadomość o katastrofie". Watykański sekretarz stanu zapewnił też, że "Ojciec Święty zawierza dusze zmarłych miłosiernemu Bogu" i "z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuje całą archidiecezję katowicką".
  • Do Jerozolimy przybyła pięciusetosobowa pielgrzymka narodowa, zorganizowana przez Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie (14 listopada). Duchowe przewodnictwo objął nad nią kard. Stanisław Dziwisz. Kardynał odprawił Mszę św. w Bazylice Bożego Grobu, odwiedził miejsca święte w  Jerozolimie, Judei i Galilei, złożył wizytę w Yad Vashem, École Biblique i Patriarchacie Łacińskim, gdzie spotkał się z abp. Fuadem Twalem. Celem pielgrzymki było, dokonane 16 listopada, poświęcenie mozaiki i drzwi do sanktuarium Prymatu św. Piotra w Tabdze. Oba dzieła zostały ufundowane przez krakowskie Bractwo Kurkowe, licznie reprezentowane na uroczystości. Mozaika przedstawia Jana Pawła II w tym właśnie miejscu, w roku 2000. Jedno skrzydło drzwi wejściowych do kościoła upamiętnia pielgrzymkę Pawła VI (1967 r.), drugie pielgrzymkę Jana Pawła II. Na uroczystość przybyło wielu pielgrzymów, w tym ponad tysiąc Polaków.
  • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zrezygnował z tytułu honorowego kanonika Archidiecezji Krakowskiej. W rozmowie z "Dziennikiem" oświadczył: "Od wielu dni jestem publicznie poniżany, a odmawia mi się prawa do obrony. Krytyka prowadzona jest na spotkaniach księży, w których nie uczestniczę. Na znak protestu oddałem więc księdzu kardynałowi ten zaszczyt, który otrzymałem jeszcze z rąk kardynała Macharskiego. Nie robię tego, broniąc lustracji, tylko w proteście przeciw metodom, które stosuje kuria wobec mnie".
  • O. Tadeusz Burzyca, werbista, został wybrany radnym gminy Płoskinia. Jeżeli nie zrzeknie się mandatu, archidiecezja warmińska może odebrać werbistom tamtejszą parafię - ostrzega olsztyńska kuria. Także przełożeni zakonnika zażądali, by zrezygnował z miejsca w radzie gminy, ponieważ pełnienia tego rodzaju funkcji zabraniają duchownym przepisy kościelne. Do wyborów zgłosił księdza lokalny komitet. Proboszcz - jak twierdzą mieszkańcy - wyprowadził ich "z mroków średniowiecza": postarał się o telefonizację wsi, zamontowanie oświetlenia i założenie internetu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2006