Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Benedykt XVI podsumował swoją pierwszą podróż zagraniczną. Podczas środowej audiencji generalnej przypomniał znaczenie XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii: “Z serca starej Europy, która w ubiegłym stuleciu zaznała straszliwych konfliktów i nieludzkich reżimów, młodzi skierowali do ludzkości naszych czasów orędzie nadziei, która nie zawodzi, albowiem ma oparcie w Słowie Bożym" - powiedział Papież. Dodał, że młodzi w większym stopniu “zrozumieli, że Kościół jest wielką rodziną, przez którą Bóg tworzy miejsce dla jedności każdego kontynentu, kultury, rasy, tworzy wielką rzeszę pielgrzymów, która nie zna granic". Spotkanie w Kolonii nazwał Benedykt XVI “ekumenicznym laboratorium". Wspominając o swoich rozmowach z Żydami i muzułmanami przypomniał, że wobec tych ostatnich wyraził życzenie, “aby wykorzenione zostały fanatyzm i przemoc". Przemawiając po polsku, Papież podziękował młodym Polakom za ich “liczny udział" w Światowych Dniach. Zapewnił także o duchowej bliskości ofiary niedawnych powodzi i pożarów w kilku krajach europejskich.
  • Stolica Apostolska pochwaliła determinację premiera Ariela Szarona w przeprowadzaniu ewakuacji osiedli żydowskich ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Na Mityngu Przyjaźni między Narodami, który odbył się w Rimini z inicjatywy ruchu “Comunione e Liberazione", kard. Renato Martino docenił odwagę Szarona, który mimo sprzeciwów zlikwidował osiedla żydowskie: “Miejmy nadzieję, że teraz dojdzie wreszcie do rozmów między stronami konfliktu i na Bliskim Wschodzie nastanie pokój" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady “Iustitia et Pax".
  • Warto przypomnieć, że między Watykanem i Izraelem doszło niedawno do dyplomatycznego spięcia: po przemówieniu Papieża na “Anioł Pański" z 24 lipca izraelski rząd zarzucił Benedyktowi XVI, że nie wymienił Izraela wśród krajów-ofiar międzynarodowego terroryzmu. Ostatnio dziennik “Corriere della Sera" podał, że 15 września Papież przyjmie w Castel Gandolfo obu głównych rabinów Izraela: sefardyjskiego Szlomo Amara i aszkenazyjskiego Jonę Metzgera, co ma symbolicznie zakończyć ów dyplomatyczny konflikt. Mediolański dziennik ujawnił także, że premier Szaron napisał do kard. Angelo Sodano list, w którym miał przyznać, że reakcja jego gabinetu była przesadzona. Dwa dni później watykański sekretarz stanu rozmawiał z izraelskim ambasadorem przy Watykanie Odedem Ben Hurem. Kardynał stwierdził, że papieskie przemówienie napisano “zbyt pospiesznie".

Kościół w świecie...

  • Dwa tysiące młodych kobiet i mężczyzn oświadczyło, że jest gotowych - w odpowiedzi na tzw. wezwanie powołaniowe podczas XX Światowego Dnia Młodzieży - wybrać życie zakonne lub kapłańskie. Spotkanie w bońskim Parku Rheineaue zorganizowała Droga Neokatechumenalna (22 sierpnia). Wzięło w nim udział 90 tys. młodych, a także 50 biskupów. Założyciel neokatechumenatu Kiko Argüello powiedział, że “obecnie Kościół przeżywa ciężki kryzys spowodowany przez globalizację, zeświecczenie i milczące zaparcie się wiary przez Europę". Prosił młodych, aby pomogli kapłanom, ponieważ właśnie “na barkach duchowieństwa spoczywa zadanie przezwyciężenia tego kryzysu".
  • Kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - wbrew protestom rosyjskiego prawosławia - przeniósł swą siedzibę ze Lwowa do Kijowa (21 sierpnia). Na uroczystą liturgię przybyli przedstawiciele dwóch niezależnych od Moskwy Ukraińskich Kościołów Prawosławnych: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego oraz sekretarz nuncjatury w Kijowie. “Przyszliśmy tu dzisiaj, aby się modlić i otworzyć nową kartę dziejów naszego Kościoła" - powiedział w kazaniu kard. Huzar oraz wezwał katolików i prawosławnych do pojednania: “Dopuściliśmy do podziału Kościoła Chrystusowego i teraz rodzi się pytanie, czy i jak będziemy w stanie powrócić do pierwotnej jedności". Podczas liturgii protestowało pół tysiąca członków Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu. Krzyczeli: “Katolicy do Polski", “Unici, precz stąd" i “Huzar, go home".
  • “Nowa konstytucja Iraku nie może dyskryminować żadnych grup społecznych" - powiedział Emmanuel III Delly, chaldejski patriarcha Bagdadu. Zwierzchnik najliczniejszej wspólnoty katolickiej w tym kraju podkreślił, że chrześcijanie czują się równoprawnymi obywatelami Iraku i dlatego prawo islamskie nie może być traktowane jako wyłączna podstawa ustawodawstwa. Projekt konstytucji głosi, że islam jest głównym źródłem prawa, ale zarazem chroni swobodę wyznania i wielokulturowy charakter kraju. Patriarcha zaproponował, aby wśród grup etnicznych wymienić nie tylko Arabów, Kurdów i Azerów, ale także Chaldejczyków, Asyryjczyków i Syryjczyków. W Iraku żyje 800 tys. chrześcijan.
  • W Arabii Saudyjskiej - po przejęciu władzy przez króla Abdullaha - wzmogły się prześladowania chrześcijan. Wzrosła aktywność policji religijnej Muttawy, która systematycznie przeszukuje domy zamieszkane przede wszystkim przez chrześcijan z Indii. By zapobiec aresztowaniom, ambasador Indii przestrzega rodaków przed przywożeniem jakichkolwiek symboli kultu (różańców, obrazków, Biblii czy religijnych książek) oraz przed organizowaniem spotkań modlitewnych. Tymczasem abp Giuseppe De Andrea, kończący misję nuncjusza w Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze i Jemenie, wyraził przekonanie, że wkrótce nastąpi poprawa w relacjach między Watykanem i Rijadem. Te nadzieje hierarcha oparł na bezprecedensowym wysłaniu przez Saudyjczyków delegacji na pogrzeb Jana Pawła II oraz zaproszeniu, jakie sam otrzymał na sierpniowy pogrzeb króla Fahda. Nowy monarcha Abdullah publicznie uścisnął wówczas dłoń nuncjusza i przekazał pozdrowienia dla Benedykta XVI.
  • Kościół grecko-prawosławny w Ziemi Świętej wybrał abp. Teofila z Taboru 97. patriarchą Jerozolimy. Zastąpi na tym stanowisku Ireneusza I, złożonego z urzędu w maju za sprzedaż inwestorom żydowskim obiektów kościelnych na Starym Mieście w Jerozolimie, dokonaną bez wiedzy współwyznawców i - jak się podejrzewa - celem uzyskania aprobaty władz Izraela dla jego wyboru na zwierzchnika. Nowy patriarcha jest Grekiem, reprezentował Cerkiew w Katarze i Moskwie, a ostatnio był przełożonym w bazylice Grobu Pańskiego. Na razie jednak Ireneusz nie zgodził się ustąpić, a władze Izraela nie uznały złożenia go z urzędu, co zamyka drogę do zatwierdzenia wyboru nowego patriarchy.

... i w Polsce

  • W archidiecezji warmińskiej wprowadzono diakonat stały. To wynik konsultacji abp. Edmunda Piszcza z Radą Kapłańską. Na diakonat stały w Polsce zezwolił Episkopat na początku 2004 r. Odtąd decyzja leży w gestii poszczególnych biskupów.
  • We wrześniu w Przysieku (diecezja toruńska) rusza ośrodek formacji diakonów stałych dla kandydatów z całego kraju. Diakon głosi Słowo Boże, ma również prawo do nauczania i napominania wiernych. Ponadto może udzielać chrztu, przechowywać i rozdawać Komunię, asystować i błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, a także przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym.
  • Jesteś biedny? Zainwestuj w dzieci! - zachęcał abp Damian Zimoń podczas pielgrzymki kobiet do sanktuarium w Piekarach Śląskich (21 sierpnia). Metropolita Górnego Śląska podkreślił, że rodzice więcej niż jednego dziecka lepiej sobie radzą w życiu: są energiczni, intensywnie i uczciwie pracują. Arcybiskup mówił również o parach, które nie mogą mieć dzieci z przyczyn biologicznych. Przypomniał, że Kościół odrzuca sztuczne zapłodnienie: “Tyle dzieci czeka na adopcję! Niech ku nim zwrócą się serca matek i ojców gorąco pragnących potomstwa".
  • Kard. Camillo Ruini pobłogosławił tzw. włoską kaplicę pod wezwaniem św. Faustyny w dolnym kościele bazyliki w Łagiewnikach (27 sierpnia). Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyli także kard. Franciszek Macharski, abp Stanisław Dziwisz, przedstawiciele Episkopatu Włoch, Watykanu i Polski oraz włoscy parlamentarzyści. Kaplica św. Faustyny jest drugą - po węgierskiej - oddaną do użytku spośród pięciu kaplic dolnego kościoła. Narodową kaplicę ukończą wkrótce Niemcy. Kolejną opiekować się będą Słowacy. Ufundować kaplicę z ikonostasem, gdzie odprawiano by liturgię w obrządku wschodnim, chce kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2005