Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W przemówieniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" Jan Paweł II potępił zamachy terrorystyczne w Madrycie. “W obliczu tak wielkiego barbarzyństwa człowiek jest głęboko poruszony i zadaje sobie pytanie, jak w ludzkim sercu może zrodzić się podobnie odrażająca zbrodnia" - powiedział. Jan Paweł II z uznaniem mówił o powszechnej solidarności z narodem hiszpańskim: “Przede wszystkim ci, którzy wierzą w Boga, Stwórcę i Ojca wszystkich ludzi, powinni czuć się zobowiązani do pracy przy budowie świata bardziej braterskiego i solidarnego, mimo trudności i przeszkód, jakie można napotkać na tej drodze" - dodał Papież.
  • Światu kultury, sztuki i literatury trzeba pomóc, by przyczyniał się do budowania społeczeństwa opartego nie na materializmie, ale na wartościach moralnych i duchowych - zaapelował Jan Paweł II, przemawiając do uczestników trzydniowej sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Kultury. Spotkanie było poświęcone wyzwaniom, jakie wierze chrześcijańskiej stawiają na progu nowego tysiąclecia niewiara i obojętność religijna. “W obliczu kryzysów cywilizacji, relatywizmu filozoficznego i moralnego duszpasterze i wierni winni odkrywać i brać pod uwagę istotne pytania i dążenia ludzi naszych czasów. Ma to służyć wejściu w dialog z ludźmi i narodami. Trzeba zaproponować im w sposób oryginalny i osadzony w kulturze ewangeliczne przesłanie oraz osobę Chrystusa Odkupiciela" - podkreślił Papież.
  • Nową przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych została Mary Ann Glendon, wykładowca prawa na Uniwersytecie Harwarda. Prof. Glendon jest członkiem akademii od momentu jej założenia w styczniu 1994 r. Reprezentowała już Stolicę Apostolską m.in. podczas konferencji na temat kobiet w Pekinie (1995 r.). Ma 65 lat, jest mężatką i matką trzech córek. Zasiada w komisji bioetyki przy prezydencie Stanów Zjednoczonych.
  • Po raz pierwszy w 34-letniej historii Międzynarodowej Komisji Teologicznej jej członkami zostały dwie kobiety. Na pięcioletnią kadencję do 30-osobowego grona Papież powołał zajmującą się ekumenizmem Barbarę Hallensleben ze Szwajcarii i siostrę Sarę Butler z Uniwersytetu w Chicago, badającą teologię systematyczną, szczególnie zaś rolę kobiety w Kościele. “Wejście dwóch teologów płci żeńskiej do Komisji musi być zauważone jako fakt wyjątkowo pozytywny" - powiedział były wieloletni sekretarz generalny Komisji, kard. Georges Cottier. “Istnieje pewna komplementarność i szczególna wrażliwość między mężczyzną i kobietą, która manifestuje się także w rożnym podejściu do nauk teologicznych. Wybór ten powinien doskonale służyć pracy Komisji, gdyż także kobiety mogą być wspaniałymi teologami" - wyjaśnił kardynał.
  • Ks. Jerzy Szymik, profesor teologii dogmatycznej KUL, został członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Pięcioletnią kadencję w Komisji zakończył ks. prof. Tomasz Węcławski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  • Stolica Apostolska zażądała surowych kar za akty przemocy wobec kobiet w regionach ogarniętych wojnami. Podczas nowojorskich obrad komisji ONZ ds. sytuacji kobiet na świecie stojąca na czele watykańskiej delegacji Marylin Martone (teolog-moralista z USA) zwróciła uwagę, że wszędzie tam, gdzie wybuchają konflikty zbrojne, kobiety są pierwszym celem nieludzkiego traktowania: “Nadszedł już czas, by nałożyć najsurowsze kary na tego rodzaju brutalne czyny" - stwierdziła.
  • Od 14 marca pontyfikat Jana Pawła II stał się trzecim pod względem długości w historii Kościoła. Obecnego Papieża wyprzedza jedynie bł. Pius IX (panował 11573 dni) oraz św. Piotr. Niedziela była 9281 dniem pontyfikatu Jana Pawła II.
  • “Przegrałem walkę z Papieżem o to, aby zechciał uznać koniec tygodnia za czas wypoczynku" - przyznał przed mikrofonami włoskiego radia publicznego RAI dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej. “Jan Paweł II pracuje przez okrągły tydzień, a weekendy to dla niego jedynie okazja do pracy" - skarżył się Joaquín Navarro-Valls.

Kościół w świecie...

  • Biskupi francuscy wzięli w obronę ruch księży robotników w oświadczeniu wydanym w 50. rocznicę jego likwidacji. Ruch powstał po II wojnie światowej jako odpowiedź na przepaść między światem pracy a Kościołem. Księża dawali świadectwo Ewangelii, opuszczając parafie, by pracować jako zwykli robotnicy w fabrykach. W 1954 r. Pius XII rozwiązał ruch, zarzucając mu niezgodność z powołaniem kapłańskim. “Decyzja ta - czytamy w oświadczeniu komitetu biskupów ds. misji wśród ludzi pracy - pozostanie smutną datą w historii relacji Kościoła z robotnikami. Wzmocniła w opinii publicznej obraz Kościoła związanego raczej z bogatymi i posiadającymi władzę niż z tymi, którzy znajdowali się na dole drabiny społecznej".
  • W Holandii coraz mniej katolików. Raport o stanie Kościoła, opublikowany przy okazji wizyty ad limina biskupów tego kraju w Rzymie, informuje o dalszym spadku liczby wiernych, powołań kapłańskich i zakonnych. W latach 1995-2002 liczba katolików zmniejszyła się o 4 proc. (stanowią teraz jedną trzecią wszystkich mieszkańców), a liczba regularnie chodzących do kościoła - z 11,3 do 8,6 proc.
  • Skandal seksualnych nadużyć wobec dzieci nie ominął Towarzystwa Hare Kryszna. Ponad 500 byłych członków tej wspólnoty oskarża jej nauczycieli, mnichów i guru o seksualne molestowanie. Poszkodowani żądają łącznie 400 mln dolarów odszkodowania. W celu zdobycia funduszy Towarzystwo wniosło do sądu sprawę o ogłoszenie bankructwa, planując przy tym radykalną reorganizację. Podkreśla się, że nadużyciom seksualnym sprzyjał system wychowawczy Towarzystwa: już trzy-, czteroletnie dzieci członków ruchu były separowane od rodziców i zamykane w specjalnych szkołach setki kilometrów od rodzinnych domów. System zwalniał rodziców z odpowiedzialności za rozwój dzieci, w zamian nakładając na nich obowiązek działalności misyjnej i kolportażu wydawnictw ruchu.

... i w Polsce

  • Być może w przyszłym roku w Warszawie dojdzie do spotkania Jana Pawła II ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Prymas ujawnił w rozmowie z KAI, że pod koniec lutego br. rozmawiał z Papieżem: “Ojciec Święty bardzo się interesuje budową Świątyni Bożej Opatrzności i zadeklarował, że w czerwcu 2005 przyjedzie do Polski, aby ją poświęcić. Zakłada, że będzie gotowa do liturgii. Zapewniłem Papieża, że tak będzie" - oświadczył kard. Glemp. Dodał, że zamierza zaprosić na tę uroczystość patriarchę Moskwy i Wszechrusi: “Może na polskiej ziemi dojdzie do historycznego spotkania Jana Pawła II i Aleksego II?" - stwierdził Prymas.
  • Emerytowany biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Józef Gucwa zmarł nagle 8 marca. Miał 81 lat. W czasie okupacji walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. 23 listopada 1968 r. został tamtejszym sufraganem. Opiekował się Domem Samotnej Matki i wspierał Stowarzyszenie Rodzin Katolickich: “Rozumiał dziewczęta, nie ganił ich, ani nie krytykował, a raczej pomagał pokonywać trudności" - tak bp. Gucwę wspominają urszulanki Serca Jezusa Konającego, prowadzące w Tarnowie Dom Samotnej Matki. “Odszedł do domu Ojca po wieczną nagrodę wzorowy kapłan i biskup" - napisał Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym. Papież, który jeszcze jako metropolita krakowski współpracował z bp. Gucwą, zapamiętał go jako wychowawcę młodzieży sądeckiej, opiekuna seminarzystów i zakonnic oraz inteligencji katolickiej. Jan Paweł II podkreślił, że przez wszystkie lata bp Gucwa pozostał wierny swojemu biskupiemu zawołaniu: “Aby Bóg był uwielbiony".
  • Anglikański abp Desmond Tutu z RPA otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (10 marca). 73-letni arcybiskup powiedział, że przyjmuje wyróżnienie “nie sam, lecz w imieniu wielu milionów zwykłych ludzi, mieszkańców Południowej Afryki, którzy zmagali się z koszmarem apartheidu". Wyróżniony pokojowym Noblem hierarcha ma opinię hipnotyzującego tłumy mówcy. Po obaleniu apartheidu kierował Komisją Prawdy i Pojednania: w zamian za ujawnienie zbrodni systemu funkcjonariusze aparatu represji mogli liczyć na amnestię. W 1996 r. abp Tutu przeszedł na emeryturę. Od kilku lat zmaga się z nowotworem: “Dopiero kiedy się dowiadujesz, że śmierć cię dopada, zaczynasz doceniać rzeczy, które dotąd traktowałeś jako oczywiste, dane raz na zawsze - mówił. - Że cię kocha żona, że są symfonie Beethovena, że pachną róże".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2004