Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Do rozważania tajemnicy Eucharystii w powiązaniu z problemami naszych czasów zachęcił Jan Paweł II podczas niedzielnej Mszy w Bazylice św. Piotra. Papież ogłosił rozpoczęcie Roku Eucharystii. Liturgię pod przewodnictwem sekretarza stanu, kard. Angelo Sodano, koncelebrowali m.in. kardynałowie Roger Etchegaray, Achille Silvestrini i Eduardo Martinez Somalo. W homilii Papież pozdrowił uczestników zakończonego w tym dniu w meksykańskiej Guadalajarze 48. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (watykańska Msza była transmitowana tam za pomocą telemostu). Hasło Kongresu: “Eucharystia światłem i życiem nowego tysiąclecia" Jan Paweł II określił jako zaproszenie do rozważania tajemnicy eucharystycznej. Podkreślił, że światła potrzebuje serce człowieka - obciążonego grzechem, często zdezorientowanego i zmęczonego, wystawionego na próby cierpień. Światła potrzebuje też świat w trudnym poszukiwaniu pokoju, który wydaje się tak odległy na progu tysiąclecia, wstrząsanego i upokarzanego przez przemoc, terroryzm i wojnę: “Tajemnica życia! Jakież pragnienie jest silniejsze od niego? Mimo to kładą się na nim groźnymi cieniami kultura, odmawiająca szacunku życiu na każdym jego etapie; obojętność, która pozostawia niezliczone osoby na pastwę głodu i niedorozwoju; badania naukowe, służące niekiedy egoizmowi silniejszych" - powiedział Papież. W Kongesie w Guadalajarze wzięło udział 250 biskupów (50 kardynałów), ponad tysiąc księży i teologów oraz pielgrzymi z 87 krajów.
  • Papież planuje na przyszły rok 10. pielgrzymkę do ojczyzny - poinformował rzymski dziennik “Il Messaggero". “Myślę, że papieska wizyta w przyszłym roku w Polsce jest niewykluczona, ale czy to już pewne, tego nie wiem" - skomentował przewodniczący Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.
  • Z okazji ramadanu Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosowała orędzie do muzułmanów. Przewodniczący Rady, abp Michael Fitzgerald, podkreślił w Radiu Watykańskim, że przesłanie jest wyrazem przyjaźni “w delikatnym momencie, szczególnie w krajach, gdzie chrześcijanie są w mniejszości". Ramadan jest trzydziestodniowym postem ustanowionym na pamiątkę objawienia przez Archanioła Gabriela Mahometowi księgi Koranu (od wschodu do zachodu Słońca muzułmanie mają zakaz jedzenia, picia, palenia tytoniu oraz stosunków seksualnych). Tradycja wysyłania przez Stolicę Apostolską muzułmanom życzeń z okazji ramadanu sięga 1972 r.
  • W przeddzień 26. rocznicy wyboru Jana Pawła II odbył się w Watykanie koncert chóru, baletu i orkiestry Armii Rosyjskiej. Wizytę zespołu zorganizowało rosyjskie ministerstwo obrony. W krótkim przemówieniu na zakończenie koncertu Papież stwierdził, że pieśni i tańce ludowe “są najbardziej nieskażonym odbiciem charakteru szlachetnego narodu rosyjskiego". Wszystkich artystów tzw. chóru Aleksandrowa Jan Paweł II powierzył opiece Matki Bożej Kazańskiej, której ikona - jak przypomniał - powróciła niedawno “do szczególnie mi drogiej ziemi rosyjskiej". Na bis wykonano po polsku znaną pieśń żołnierską “Oka".

Kościół w świecie...

  • Katolicy obrządku syromalabarskiego chcą utworzenia dla nich patriarchatu - poinformował kard. Varkey Vithayathil, zwierzchnik wspólnoty i arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly w Indiach. Przemawia za tym - zdaniem hierarchy - apostolskie pochodzenie Kościoła (wedle tradycji założył go Tomasz Apostoł) oraz jego rozwój (obeceni 26 diecezji z 3,6 mln wiernymi; najwyższy w Kościele katolickim wskaźnik powołań kapłańskich i zakonnych - na 80 wiernych przypada jeden ksiądz, osoba zakonna lub seminarzysta). Rzecznik prasowy Kościoła syromalabarskiego dodał, że powołanie patriarchatu w Indiach nie spotkałoby się ze sprzeciwem innych Kościołów.
  • W siedzibie patriarchy Konstantynopola w Stambule eksplodowały granaty, rzucone - jak przypuszcza policja - przez nacjonalistów tureckich. Szkody były niewielkie, nikt nie ucierpiał. Bartłomiej I oświadczył, że za atakiem stoją “środowiska i ludzie przeciwni wejściu Turcji do Unii Europejskiej, którzy chcą postawić władze kraju przed problemami, aby nie dopuścić do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych". Parę tygodni wcześniej doszło do starć policji z demonstrantami, którzy obrzucili gmach patriarchatu kamieniami i spalili kukłę Bartłomieja (protestowali przeciwko rządowym planom poszerzenia praw prawosławnej mniejszości).
  • W wieku 90 lat zmarł emerytowany arcybiskup Santiago de Chile, kard. Juan Francisco Fresno Larrain (14 września). Po śmierci chilijskiego purpurata Kolegium Kardynalskie liczy 188 członków; 122 ma prawo głosu podczas konklawe.
  • Nowego arcybiskupa Yorku poszukuje się poprzez prasowe ogłoszenie. Nominat zajmie w hierarchii Kościoła Anglii drugie miejsce, po arcybiskupie Canterbury. Pomysł ma umożliwić wiernym zaproponowanie kandydatów, co jest częścią starań Kościoła o demokratyzację wyboru biskupów: “Chcemy zerwać z wrażeniem, że o wszystkim decyduje »klub oldbojów«" - wyjaśnił rzecznik arcybiskupstwa. Arcybiskup Yorku sprawuje władzę pasterską nad połową kraju, jest członkiem Izby Lordów, zarabia rocznie ok. 77 tys. euro i rezyduje w pałacu z XIII w.
  • Tony Blair zdementował pogłoski, że zamierza przejść na katolicyzm. Premier brytyjskiego rządu jest anglikaninem, ale regularnie uczestniczy - i przyjmuje Komunię - w katolickich Mszach, towarzysząc małżonce i dzieciom, ochrzczonym w Kościele katolickim. O planach jego konwersji mówił m.in. ks. Timothy Russ, kapelan Blairów. Przypomina się również, że w lutym 2003 r. premier przyjął Komunię z rąk Jana Pawła II. “Blair nie chce ogłaszać konwersji ze względu na sytuację w Irlandii Północnej. Jednak moim zdaniem oficjalnie wstąpi do Kościoła rzymskokatolickiego, jak tylko przestanie być premierem" - twierdzi Anthony Howard, angielski dziennikarz, dobrze znający Blaira.

... i w Polsce

  • Jan Paweł II mianował ks. prałata Tadeusza Płoskiego biskupem polowym Wojska Polskiego (16 października). 48-letni doktor prawa kanonicznego był dotychczas kanclerzem Kurii Polowej w stopniu pułkownika. Pracował także jako kapelan Biura Ochrony Rządu.
  • Włodzimierz Cimoszewicz został przewodniczącym rządowej Komisji Konkordatowej - zdecydował premier Marek Belka. Nominacja dla ministra spraw zagranicznych “daje szansę na dobrą współpracę" - uważa bp Tadeusz Pieronek, szefujący komisji ze strony kościelnej. Zdaniem biskupa, Cimoszewicz jest człowiekiem “odpowiedzialnym, szukającym punktów stycznych i kierującym się dobrem państwa, jakim niewątpliwie jest wynegocjowany i faktyczny spokój w stosunkach między Kościołem a państwem". Ostatnie obrady obu komisji odbyły się w styczniu zeszłego roku, gdy przewodniczącym był ówczesny wicepremier Marek Pol.
  • Kard. Józef Glemp otworzył i poświęcił Muzeum księdza Popiełuszki w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (16 października). W uroczystości uczestniczyła matka kapłana, Marianna Popiełuszko. Tymczasem IPN przeniósł z Lublina do Katowic śledztwo w sprawie inspirowania zbrodni na kapelanie “Solidarności". Okazało się, że prokurator Andrzej Witkowski z lubelskiego oddziału Instytutu był przesłuchiwany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie jako świadek w procesie przeciwko generałom Ciastoniowi i Płatkowi, oskarżonym o kierowanie zabójstwem ks. Popiełuszki.
  • “Beczka" - duszpasterstwo akademickie krakowskich dominikanów - świętowała 40-lecie. Podczas obchodów jubileuszu zorganizowano m.in. dyskusję “Duszpasterze o duszpasterstwie (na zdjęciu: opiekunowie “Beczki" o. Joachim Badeni, o. Tomasz Pawłowski, o. Jan Andrzej Kłoczowski).
  • Nosiciele wirusa HIV, chorzy na AIDS, ich rodziny i przyjaciele pielgrzymowali na Jasną Górę. W pielgrzymce wzięło udział 89 osób. Bp Antoni Długosz, duszpasterz narkomanów i uzależnionych, apelował w homilii: “Stwórzmy solidarną rodzinę, w której będziemy kierowali się przesłaniem, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami". Do Częstochowy przyjechała Jolanta Kwaśniewska, która wspiera chorych m.in. przez fundację “Porozumienie bez barier": “Moje zaangażowanie w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, jest realizacją wezwania Ojca Świętego, który jest dla mnie drogowskazem" - powiedziała żona prezydenta. Oficjalne dane mówią o dziewięciu tysiącach nosicieli HIV w Polsce.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2004