Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Krótkie przemówienie przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" o duchowej roli ciszy było jedynym publicznym wystąpieniem Jana Pawła II przewidzianym podczas jego wypoczynku we włoskich Alpach. Papież przebywa od 5 lipca w miejscowości Les Combes w Dolinie Aosty. “W tej oazie spokoju, w obliczu cudownego widowiska przyrody, doświadcza się łatwo, jak bardzo pożyteczna jest cisza, dobro dziś coraz rzadsze" - powiedział Jan Paweł II. Zwrócił uwagę, że różne możliwości kontaktów i wymiany informacji, jakie oferuje współczesne społeczeństwo, stwarzają niekiedy ryzyko, że zabraknie czasu na skupienie, a nawet mogą uczynić ludzi niezdolnymi do przemyśleń i modlitwy. “W rzeczywistości tylko w milczeniu człowiek jest w stanie słuchać w głębi sumienia głosu Boga, który naprawdę go wyzwala" - mówił Papież. Dodał, że właśnie wakacje mogą pomóc na nowo odkryć i rozwijać duchowy wymiar ludzkiego życia. Przemawiając do rodaków, Jan Paweł II wspomniał polskie góry: “Szczególne pozdrowienie kieruję dzisiaj z tego miejsca szczególnej piękności spod Monte Bianco [Mont Blanc] do gór mojej młodości - do Tatr, Beskidów, Bieszczadów i wszystkich, którzy tam zamieszkują" - powiedział Papież.
  • Jan Paweł II będzie odpoczywał w Dolinie Aosty do 17 lipca. Prawie codziennie, nie zważając na złą pogodę, wyrusza samochodem na wielogodzinne wycieczki. Dla Papieża przygotowano piętnaście tras: rzecznik prasowy Watykanu ujawnił, że żadna z nich - ze względu na stan zdrowia Papieża - nie przekracza granicy 1800 m n.p.m. Joaquín Navarro-Valls powiedział też, że Jan Paweł II “zabrał ze sobą swoje książki, których nie ma czasu czytać w Rzymie, wiele czasu przeznacza na modlitwę, nie tylko w rezydencji, ale także na powietrzu, co nawet słychać". W papieskiej walizce znalazły się książki polskich autorów, eseje z dziedziny antropologii i filozofii: “Jak do tej pory nie widziałem żadnej powieści" - przyznał Navarro-Valls.
  • Trzeci rok z rzędu Stolica Apostolska odnotowała deficyt budżetowy. W roku ubiegłym wyniósł 9,5 mln euro. Deficyt jest jednak prawie o jedną trzecią mniejszy niż w 2002 roku. Kard. Sergio Sebastiani, przewodniczący Prefektury Spraw Gospodarczych, wyjaśnił, że straty wynikają m.in. z wysokiego kursu euro w stosunku do dolara (watykańską księgowość prowadzi się w euro, zaś największe przychody pochodzą z obszaru dolarowego). Wydatki związane są z działalnością Kurii Rzymskiej, agencji informacyjnej VIS, Synodu Biskupów i sześciu Akademii Papieskich. Z budżetu utrzymuje się również 118 watykańskich placówek dyplomatycznych. W Kurii zatrudnionych jest 2674 pracowników, w tym 755 duchownych, 344 zakonników i 1575 świeckich. Tysiąc osób pobiera emerytury.
  • Budżet Państwa Miasta Watykańskiego za rok ubiegły również zamknął się deficytem - w wysokości 8,8 mln euro (o 45 proc. mniejszym niż przed dwoma laty). Powodem były m. in. prace remontowe w wielu budynkach, a także ponad 10-milionowa dotacja na Radio Watykańskie. Państwo Miasto Watykańskie zatrudnia 1534 osoby. Rada Kardynałów ds. Badania Problemów Organizacyjnych i Gospodarczych Stolicy Apostolskiej ujawniła także wielkość wpłat na tzw. obol świętego Piotra (świętopietrze), czyli fundusz przeznaczony na działalność charytatywną Papieża. Uzyskano prawie 56 mln dolarów, czyli o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem.
  • Po prawie rocznej przerwie w Jerozolimie wznowiono rozmowy watykańsko-izraelskie. Rokowania dotyczą trzech problemów: ulg podatkowych dla Kościoła, zwrotu jego majątku oraz udziału państwa w utrzymaniu kościelnych dzieł socjalnych i wychowawczych. 10 lat temu Stolica Apostolska i Izrael podpisały podstawowe porozumienie, które miało zapoczątkować serię umów konkordatowych, zapewniających Kościołowi w Ziemi Świętej różne wolności i prawa. Dotychczas zawarto jeden taki układ (przed siedmiu laty) dotyczący osobowości prawnej instytucji kościelnych, ale do dziś Izrael nie wprowadził jego postanowień do ustawodawstwa państwowego. W sierpniu 2003 r. rząd Ariela Szarona wycofał - bez podania przyczyn - swą delegację z rokowań ze Stolicą Apostolską.

Kościół w świecie...

  • Biskupi katoliccy Niemiec skrytykowali rządowy plan legalizacji “małżeństw osób tej samej płci". Hierarchowie oświadczyli, że związki homoseksualne “z natury nie mają nic wspólnego z rodziną", zaś proponowane prawo wprowadza “równość między nierównymi", “redukuje rozumienie rodziny" i rodzi obawy, czy “bierze się pod uwagę dobro dzieci".
  • Katolicy i protestanci w Sri Lance rozpoczęli wspólną kampanię przeciwko projektowi ustawy zakazującej konwersji. Taką propozycję złożyła w tamtejszym parlamencie grupa fundamentalistycznych mnichów buddyjskich. W oświadczeniu Konferencji Biskupów Katolickich i Narodowej Rady Chrześcijan czytamy, że ustawa - wspierana przez władze - narusza konstytucyjne zasady wolności sumienia i praktykowania wiary.
  • Były prezydent Nikaragui Daniel Ortega poprosił Kościół katolicki o przebaczenia za nadużycia, jakich rewolucja sandinistów dopuściła się wobec biskupów. To historycznie wyznanie win miało miejsce podczas uroczystości związanej z 25. rocznicą wybuchu rewolucji. Uroczystości przewodniczył bp Bismarc Carballo, którego niegdyś sandiniści pokazywali gołego w telewizji.
  • Ks. prof. Paul Zulehner skrytykował plany Kościoła w Austrii, aby beatyfikować - jako “męża pokoju" - Karola I, ostatniego władcę Austro-Węgier. “To pomysł małej, ale silnej grupy" - ostrzega znany teolog i socjolog. Wielu historyków podważa zasadność beatyfikacji, oskarżając Karola m.in. o wydanie rozkazu użycia trującego gazu podczas I wojny światowej.

... i w Polsce

  • Ponad 200 tys. członków Rodziny Radia Maryja pielgrzymowało na Jasną Górę (10-11 lipca). “Nie pozwólmy atakować księży - apelował o. Tadeusz Rydzyk. - Ci, którzy piszą źle o duchownych, nienawidzą Kościoła i Polski". Dyrektor radia tłumaczył: “Kochamy wszystkich, nawet ateistów, ale muszą się przyznać do winy i oddać wszystko, co ukradli". “Historia XX wieku pokazała, jak straszliwy może być człowiek, który pogardził Bogiem i jego prawem" - przestrzegał w kazaniu podczas niedzielnej liturgii biskup Ignacy Dec. “Smucimy się, że zapomnieli o tym twórcy konstytucji europejskiej, którzy mimo wielokrotnych próśb Jana Pawła II postawili na swoim i przyjęli konstytucję bez odwołania się do Boga" - dodał ordynariusz świdnicki. “Dzisiaj na Jasnej Górze przed tronem Maryi mówimy »nie« dla fałszu, »nie« dla kłamstwa - podkreślił. - »Nie« dla liberalizmu moralnego, który odrzuca niezmienne wartości chrześcijańskie i propaguje aborcję, eutanazję i małżeństwa homoseksualne. Dzisiaj na Jasnej Górze mówmy »nie« dla tworzenia państwa ateistycznego". Jego słowa zgromadzeni na jasnogórskich wałach pielgrzymi przyjęli oklaskami i wołaniem: “Nie, nie, nie!". Mszę św. koncelebrowali: bp Stanisław Stefanek z Łomży, bp Stanisław Napierała z Kalisza, bp Albin Małysiak z Krakowa, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna oraz bp Tadeusz Werno z Koszalina. Obecny był także o. Zdzisław Klawka, prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów. Liczbę słuchaczy Radia Maryja szacuje się na prawie 6 mln. Z badań CBOS wynika, że to przede wszystkim osoby powyżej 65. roku życia i mieszkańcy wsi.
  • “Kara śmierci nie jest ani uzasadniona, ani konieczna" - tak bp Tadeusz Pieronek skomentował propozycję Prawa i Sprawiedliwości, aby przywrócić w Polsce karę śmierci. Przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej zdumiewa fakt, że “ugrupowanie które czuje się związane z Kościołem, w tej materii bardzo odstaje od nauczania Jan Pawła II". Odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego, że przywrócenie kary śmierci jest moralnie uzasadnione i moralnie konieczne, bp Pieronek stwierdził, że “Kościół po tylu wiekach doszedł do wniosku, że to nie jest ani moralnie uzasadnione, ani tym bardziej moralnie konieczne".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2004