Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Jan Paweł II powierzył zbliżające się igrzyska olimpijskie w Atenach macierzyńskiej opiece Maryi . “Przesyłam moje serdeczne pozdrowienia oficjalnym delegacjom, reprezentacjom narodowym, sportowcom oraz wszystkim, którzy wezmą udział w olimpiadzie" - powiedział Papież przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Jan Paweł II życzył, “aby dla świata, nękanego, a czasem wstrząsanego licznymi przejawami nienawiści i przemocy, tak ważne wydarzenie sportowe jak igrzyska stanowiło okazję do pogodnego spotkania i służyło krzewieniu porozumienia i pokoju między narodami".
  • Przy Papieskiej Radzie ds. Świeckich powstała sekcja “Kościół i sport". Sekcja ma przyczyniać się do rozwoju kultury sportu, postrzeganego jako środek integralnego wzrostu osoby ludzkiej i jako narzędzie służby dla pokoju i braterstwa między narodami. Ma także proponować badania specyficznych zagadnień dotyczących sportu, zwłaszcza z etycznego punktu widzenia, oraz organizować i wspierać inicjatywy na rzecz dawania świadectwa chrześcijańskiego przez sportowców. “Zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Atenach i miliony osób na całym świecie, które będą śledzić ich przebieg, są jeszcze jednym wyraźnym znakiem, jak ważnym elementem w życiu naszych społeczeństw stał się sport" - głosi dokument Biura Prasowego informujący o powstaniu sekcji.
  • Papież przekazał wyrazy współczucia katolikom Iraku po zamachach na ich świątynie. W depeszy do przewodniczącego Zgromadzenia Biskupów Katolickich Iraku, chaldejskiego patriarchy Babilonii Emanuela III Delly’ego, Jan Paweł II podkreślił, że jest głęboko wstrząśnięty “bolesną wiadomością o tych tragicznych atakach". “W tej godzinie próby jestem duchowo blisko Kościoła i społeczeństwa irackiego i ponownie wyrażam głęboką solidarność z pasterzami i wiernymi, zapewniając ich o swej modlitwie i stałych staraniach, aby jak najszybciej powrócił do tego umiłowanego kraju klimat pokoju i pojednania" - napisał Papież. Jednocześnie życzył, by “wszyscy wierzący w Jedynego Boga Łaskawego i Miłosiernego zjednoczyli się w potępieniu wszelkich form przemocy i współpracowali na rzecz przywrócenia zgody na udręczonej ziemi irackiej" (o sytuacji chrześcijan w Iraku - zob. obok rozmowa z o. Khoshabą).

Kościół w świecie...

  • Shlemon Warduni, chaldejski biskup Bagdadu, powiedział, że po atakach na świątynie chrześcijańskie przywódcy islamscy przybywali do niego z kondolencjami i wyrazami solidarności. “Jest wielu muzułmanów umiarkowanych, którzy pragną braterstwa i pokojowego współżycia - powiedział biskup. - Dlatego, i ze względu na przykazanie Boże, jesteśmy gotowi przebaczyć. Mam nadzieję, że dialog i braterskie współżycie nadal będą możliwe, tym bardziej, że terrorystyczne akty są sprzeczne z zasadami islamu".
  • Komisja “Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów zakończyła 10-dniowe spotkanie w Kuala Lumpur, publikując “przesłanie nadziei" dla ekumenizmu (6 sierpnia). Reprezentanci największej na świecie organizacji ekumenicznej podkreślili, że najpoważniejszym problemem ekumenii są kwestie dotyczące rozumienia Kościoła. Gorące reakcje wywołało wystąpienie reprezentującego Patriarchat Moskiewski bp. Hilariona, który zakwestionował pogląd, że między Kościołami istnieje już “rzeczywista, choć niedoskonała komunia". “Jedyną rzeczywistą komunią - powiedział - jaka może istnieć między chrześcijanami, jest wspólnota eucharystyczna. (...) Niemożność wspólnej Eucharystii odzwierciedla głębokie podziały w nauczaniu, duchowości, etyce i samym doświadczeniu wiary, jakie istnieją między różnymi tworami, nazywającymi się »Kościołami chrześcijańskimi«".
  • Polska parafia św. Stanisława Kostki została przez biskupa amerykańskiej diecezji St. Louis czasowo pozbawiona posługi duszpasterskiej, w tym odprawiania Mszy. Jest to jedyna w diecezji parafia, której finansami kieruje i zatrudnia duszpasterzy zarząd, w całości składający się ze świeckich. Miejscowy ordynariusz, abp Raymond L. Bourke, uważa, że jest to niezgodne z prawem kanonicznym i uwłacza godności księży, których władza pochodzi nie od laikatu, ale od biskupa. Zarząd kieruje parafią na mocy specjalnej koncesji udzielonej jeszcze w XIX w. Do czasu rozwiązania konfliktu wierni mogą uczestniczyć w liturgii w sąsiedniej parafii.
  • Za “przekazywanie tajemnic państwowych za granicę" chiński sąd skazał na trzy lata więzienia trzech protestantów z tzw. Kościoła podziemnego. Dwóch ze skazanych wysłało do amerykańskiego pisma “Christian Life Quartely" artykuł o pracy sądów w prowincji Liaoning, a jeden ujawnił informację o burzeniu przez władze świątyń w prowincji Zhejiang.
  • Leonard Swidler, teolog i współzałożyciel cenionego pisma “Journal of Ecumenical Studies", poinformował, że od 2002 r. pod petycją apelującą do Papieża o zwołanie kolejnego soboru podpisało się 41 biskupów. Hierarchowie pochodzą z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Filipin, Gwatemali, Indonezji, Japonii, Meksyku, Peru i USA. Wśród nich jeden pełni funkcję w Kurii Rzymskiej - kard. Stephen F. Hamao, przewodniczący Papieskiej Rady Migrantów i Podróżujących. Celem nowego soboru miałaby być m.in. decentralizacja Kościoła.
  • David Hope, arcybiskup Yorku i druga osobistość w Kościele Anglii, oświadczył, że rezygnuje ze stanowiska, by zostać księdzem parafialnym. Hierarcha powiedział, że zawsze pragnął zakończyć swoją posługę w Kościele tak, jak ją zaczął: pracując w zwykłej parafii. Komentatorzy podkreślają, że decyzja pośrednio wiąże się z krytyką “konserwatywnego" stanowiska arcybiskupa co do duchownych homoseksualistów i konsekracji biskupiej kobiet w Kościele anglikańskim.

... i w Polsce

  • Bp Kazimierz Nycz, nowy ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, odbył ingres do katedry w Koszalinie (7 sierpnia). Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta z kościoła św. Józefa. Obecni byli kardynałowie Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz oraz nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Bp Nycz ma 54 lata. Przez 16 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, od pięciu lat przewodniczy Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego, a od kilku miesięcy również jego Komisji Rewizyjnej.
  • “Nie poddam się nagonce i nie będę się zniżał do poziomu dziennikarskiego plugastwa" - powiedział ks. Henryk Jankowski podczas niedzielnego kazania w gdańskiej Bazylice Św. Brygidy, odpowiadając na doniesienia prasowe, jakoby miał molestować 16-letniego chłopca. Homilia, w której stwierdził, że jest ofiarą “szatańskich sił, które walczą z Kościołem i chcą zdyskredytować kościelne autorytety i księży, którzy mówią prawdę" została przyjęta oklaskami. Doniesienie o podejrzanych kontaktach prałata z 16-latkiem złożył w prokuraturze gdański sąd rodzinny, a od tygodnia Gdańska Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w tej sprawie. W wywiadzie dla “Gazety Wyborczej" Jankowski zapewnił, że jedynie opiekował się chłopcem i pomagał mu finansowo ze względu na jego złą sytuację rodzinną.
  • “Prawda jest nieraz bolesna, ale potrzebna" - napisał kard. Józef Glemp w liście do kard. Lubomyra Huzara, arcybiskupa większego Lwowa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Obaj hierarchowie wzięli udział w pielgrzymce młodzieży polskiej i ukraińskiej do sanktuarium maryjnego w Zarwanicy na Ukrainie (8 sierpnia). W liście datowanym 14 lipca, a udostępnionym KAI 3 sierpnia, kard. Glemp przypomina o drażliwych dla obu narodów wydarzeniach historycznych i wzywa do dialogu między katolikami obrządku greckiego i łacińskiego. “Przynależność do wspólnoty katolickiej, niezależnie od obrządku - czy jest on grecki, czy łaciński - oznacza współpracę, życzliwość i wzajemne budowanie jedności" - napisał Prymas.
  • Ambasada turecka odmówiła ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu, duszpasterzowi Ormian w Polsce, wizy turystycznej, uznając, że jest on źle nastawiony do narodu tureckiego. Ks. Zaleski był inicjatorem postawienia w Krakowie chaczkaru, pomnika ku czci Ormian zamordowanych w Turcji w 1915 r.
  • “Decyzja o dofinansowaniu antykoncepcji w sytuacji, gdy nie ma pieniędzy na leki dla chorych na raka i emerytów urąga sprawiedliwości" - powiedział abp Józef Życiński, komentując ubiegłotygodniowe głosowanie Sejmu. “Humanizm nie jest ideologią, a w tym wypadku chodzi także o obronę zasad humanistycznych" - dodał metropolita lubelski, odnosząc się do komentarza Krzysztofa Burnetki w “TP", który protesty przeciw refundacji środków antykoncepcyjnych nazwał ideologicznymi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2004